SON TV

İşte HSK’nın mutfağı

İşte HSK’nın mutfağı

Yargı teşkilatının yakından takip ettiği Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelik seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler 7 Haziran’da göreve başlayacak yeni üyelere çevrildi. Ancak HSK’nın canla başla çalışan başkan ve üyelerinin arkasında Yaz kararnamesinde yaklaşık 3 bin 200 hakim savcı ve güz kararnamesinde 3 bin hakim savcı kararnamesi hazırlayan müthiş bir ekip çalışıyor. Bu ekibin başında da HSK Genel Sekreteri Seyfi Han bulunuyor. SON TV, atamaların, incelemelerin ve kararnamelerin hazırlandığı HSK mutfağını derledi.

Yargı teşkilatı tarafından merakla beklenen HSK üye seçimleriyle ilgili çalışmalar tamamlandı. 13 üyeden oluşan HSK’nın başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz dışındaki 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da dolacak. Buna göre, TBMM’de Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday için oylama işlemi TBMM Genel Kurulunda yapıldı. Oylama sonrasında Hamit Kocabey, Aysel Demirel, Ergün Şahin, Bilal Temel, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Ömür Topaç HSK üyesi olarak seçildi. TBMM Genel Kurulunda seçilen 7 ismin haricinde, geriye kalan 4 üyeyi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı isimler arasında ise, şu anda HSK Birinci Daire Başkanı olan Halil Koç ve HSK Birinci Dairesi Üyesi olan Mehmet Akif Ekinci ile İbrahim Kolcu ve Ömer Faruk Yıldırım yer aldı.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu

Seyfi Han

HSK’NIN MUTFAĞI TECRÜBELi İSİMLERE EMANET

HSK seçim sürecinin tamamlanmasının ardından SON TV atamaların, incelemelerin, soruşturmaların ve kararnamelerin hazırlandığı HSK mutfağını derledi. HSK’nın canla başla çalışan başkan ve üyelerinin arkasında Yaz kararnamesinde yaklaşık 3 bin 200 hakim savcı, güz kararnamesinde ise 3 bin hakim ve savcı kararnamesi hazırlayan müthiş bir ekip arka planda çalışıyor.

Bu ekibin başında da 2019 yılı Ekim ayından bu yana HSK Genel Sekreterlik görevini yürüten Seyfi Han bulunuyor. Han, Genel Sekreter Yardımcıları Reşat Sağlık, Murat Pala, Sinan Ekici, Dr. Müjgan Karyağdı ve Harun Karakuş ile birlikte hummalı bir çalışma yürütüyor. Ayrıca, Genel Sekreterlik bünyesinde 60’a yakın tetkik hakim görev yapıyor.

Reşat Sağlık

Murat Pala

Sinan Ekici

Dr. Müjgan Karyağdı

Harun Karakuş

GENEL SEKRETER YARDIMCILARINA BAĞLI BİRİMLER

HSK Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Sağlık, Kararname, Müstemir Yetki, Genel Kurul, Gizli Sicil, İşlemler, Meslek İçi Eğitim Bürolarının başında yer alıyor. Reşat Sağlık, HSK Genel Sekreter yardımcıları arasında en önemli isimler arasında yer alıyor. HSK’daki en stratejik bölümün başında olan Reşat Sağlık, emeği en büyük tetkik hakimlerden Yusuf Arapoğlu ile birlikte HSK 1. Dairesi ile doğrudan çalışıyor. Gizli Sicil birimlerinin de başında olan Reşat Sağlık, en stratejik atamaların perde arkasındaki isim olarak öne çıkıyor.

En yoğun birim olan Disiplin bürosunun başında bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Murat Pala, FETÖ’nün yargıdaki uzantıları ile mücadele dosyalarının incelenmesinde Teftiş Kurulu Başkanlığı’na bağlı soruşturmayı yürüten Başmüfettiş ile koordinasyon içinde çalışıyor. Pala ayrıca, Terfi ve Açık Sicil Bürosunun başında çalışmalarını yürütüyor.

Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Ekici, Hakim ve Savcı Şikayet, Gelen Giden Evrak, Kolluk Amirleri ve Mevzuat İşleri Bürolarının başında hummalı bir çalışma sürdürüyor.

Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Müjgan Karyağdı da, Dış İlişkiler ve Proje, Bilgi Edinme, Dava İşleri, Basın ve Halkla İlişkiler, Yargı Etiği ve İnsan Hakları Bürolarının başında çalışmalarına devam ediyor. Karyağdı’nın başında olduğu “Dava İşleri Bürosu” FETÖ’nün ihraç olmuş üyeleri tarafından Danıştay 5. Daire’ye yapılan itirazlara HSK adına cevap vermekle yükümlü. Bu birim, en kritik birimlerden bir tanesi. Danıştay 5. Dairesinde yaklaşık 1000 tane FETÖ’cünün itirazı sırada bekliyor. Ayrıca, Genel Sekreter Yardımcısı Karyağdı’nın HSK’da çok sevildiği, işine titizlikle yaklaştığı, yargıda FETÖ’nün bir daha yargı sistemine geri dönmemesi adına HSK’daki en kritik görevi sürdürdüğü edinilen bilgiler arasında.

Genel Sekreter Yardımcısı Harun Karakuş İdari ve Mali İşler, Strateji Geliştirme, Bilgi İşlem, Arşiv ve Dosya, Kütüphane ve Dokümantasyon, Mesleğe Kabul ve Meslekten Çekilme, Maaş ve Tahakkuk ile Sosyal İşler Bürolarının başında işleyişin aksamaması için gecesini gündüzüne katıyor.

SEYFİ HAN KİMDİR?

Hâkimler ve Savcılar Kurulu

Seyfi Han

HSK’nın mutfağında bulunan tecrübeli isim Seyfi Han ise, Genel Sekreterlik görevini 2019 yılı Ekim ayından beri başarıyla yürütüyor. 1978 yılında Yozgat’ın Kadışehri İlçesi Kabalı köyünde dünyaya gelen Seyfi Han, ilköğrenimini doğduğu köyde, orta ve lise eğitimini ise İstanbul’da tamamladı. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Seyfi Han, yüksek lisansını Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi dalında tamamlarken, halen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde doktora eğitimine devam ediyor. Mesleğe, Bakırköy Hakim adayı olarak başlayan Seyfi Han, sırasıyla Vezirköprü (Samsun) Hakimliği, 8. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi Hakimliği, Kağızman (Kars) Hakimliği ve Marmaris (Muğla) Hakimliği görevlerinde bulundu. Han, Haziran 2014’te Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, Temmuz 2016 tarihinde Bolu Ağır Ceza Mahkemesi ve İlk Derece Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerine getirildi. 2019 Ekim’de HSK Genel Sekreterliğine atanan Han, halen bu görevi yürütüyor