SON TV

İşte Sayıştay üyeliği için kulislerde konuşulan isim

Sayıştay'a seçilecek 5 üye için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda seçim yapılacak. Adaylar arasında İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’de yer alırken, Sayıştay üyeliğinin ardından İnce’nin Anayasa Mahkemesi üyesi olacağı kulislerde konuşuluyor.

İşte Sayıştay üyeliği için kulislerde konuşulan isim

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sayıştay’a seçilecek 5 üye için iki katı oranında aday belirlendi. Yapılan seçimde; Sayıştay meslek mensupları kontenjanından Mehmet Avcı, Mehmet Çıvgın, Erdoğan Durkut, Selim Erdem, Ramazan Selek ve Mehmet Fahri Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanlığı meslek mensupları kontenjanından Ertan Erüz, Mahmut Kazan ve diğer adaylar kontenjanından Süleyman Büyükşahin ile Muhterem İnce aday olarak belirlendi. Belirlenen 10 adaydan 5’i, Genel Kurul’da yapılacak oylamayla Sayıştay üyesi olarak seçilecek.

Anayasa Mahkemesi’ne TBMM tarafından 2010 yılında Sayıştay’dan atanan Hicabi Dursun, 6 Ekim 2022’de yaş haddinden emekliye ayrılacak. Dursun’un emekliye ayrılmasıyla Sayıştay üyeleri arasından bir isim Anayasa Mahkemesi üyesi olacak. İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin de Anayasa Mahkemesi üyesi olabilmek için Sayıştay üyeliği istediği kulislerde konuşuluyor.