SON TV

İşte YSK üyeliği seçimiyle ilgili bomba kulisler!

Yılbaşında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinin 5’inin görev süresi dolacak. Bu kapsamda, görev süresi dolan üyelerin yerine 3 üye Yargıtay’dan, 2 üye ise Danıştay’dan seçilecek. YSK üyelik seçimleri yaklaşırken, Yargıtay kulisleri hareketlenmeye başladı. SON TV, YSK üyeliği için Yargıtay’da aday olacağı konuşulan o isimleri açıklıyor. İşte o isimler..

İşte YSK üyeliği seçimiyle ilgili bomba kulisler!

Mevcuttaki YSK üyelerinin 5’inin görev süresi yılbaşında dolacak. Görev süresi dolan üyelerin yerine 3 kişi Yargıtay’dan, 2 kişi ise Danıştay’dan seçilecek. Kimlerin YSK üyesi seçileceği merak konusu olurken, SON TV adaylık için Yargıtay kulislerinde konuşulan o isimleri açıklıyor.

İŞTE O İSİMLER
Yargıtay kulisleri YSK üyeliğine aday olmayı düşünen isimlerle hareketlendi. Adaylık için Yargıtay’ın en önemli dairelerinden birçok kişinin ismi kulislerde konuşuluyor. İşte SON TV’nin ulaştığı kulis bilgileri:

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi üyesi Feyzi Eroğlu

Yargıtay 7. Ceza Dairesi üyesi Fehmi Tosun

Yargıtay 12. Ceza Dairesi üyesi Fuzuli Aydoğdu

Yargıtay 12. Ceza Dairesi üyesi Nadir Güngüneş

Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyesi Arif Atılgan

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi üyesi Mikail Özdemir

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi üyesi Serdar Mutta

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Orhan Balbal

Yargıtay 4. Ceza Dairesi üyesi Necip Topuz

Yargıtay Ceza Genel Kurulu üyesi Yılmaz Karaboduk

Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesi Celal Albay

Yargıtay 10. Ceza Dairesi üyesi Talip Bakır

Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyesi Mehmet Osmanoğlu

Yargıtay Ceza Genel Kurulu üyesi Bülent Savtok (fotoğraftaki), Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyesi Ahmet Badalı ve Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Ertan Aydın

SEÇİME YAKIN ADAYLIK AÇIKLAMALARI BEKLENİYOR
YSK üyeliği seçimine az bir zaman kala Yargıtay’da toplamda 16 adayın ismi kulislerde konuşuluyor. Her biri geçmişinde ve şu anki görev yaptıkları dairelerde önemli işlere imza atan Yargıtay üyelerinden kimin toplam üye sayısının salt çoğunluğunu alarak YSK üyeliğine seçileceği merak konusu.

YSK NASIL OLUŞUR?
Yüksek Seçim Kurulu, 7 asıl ve 4 yedek üyeden oluşuyor. Üyelerin 6’sı Yargıtay, 5’i Danıştay Genel Kurullarınca kendi üyeleri arasından üye tamsayılarının salt çoğunluğunun gizli oyu ile seçiliyor. Bu üyeler, salt çoğunluk ve gizli oyla aralarından bir başkan ve bir başkanvekili seçiyor. Yüksek Seçim Kuruluna Yargıtay ve Danıştay’dan seçilen üyeler arasından ad çekme ile ikişer yedek üye ayrılıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı ve Başkanvekili ise ad çekmeye katılmıyor.