SON TV

İstinaf, ABD konsolosluk görevlisinin FETÖ cezasını onadı

İstinaf, ABD konsolosluk görevlisinin FETÖ cezasını onadı

Eşi Sevim Cantürk ve kızı Kevser İrem Cantürk ile birlikte FETÖ’den tutuksuz yargılanan Nazmi Mete Cantürk’ü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık bir yıl önce “FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 5 yıl 2,5 ay hapis cezasına mahkum etmişti. Mahkeme, Cantürk’ün eşi ve kızı hakkında ise delil yetersizliğinden beraat kararı vermişti.

HEM SANIK HEM SAVCI İTİRAZ ETTİ

Sanık Nazmi Mete Cantürk’le ilgili karara hem sanık avukatları hem de Cumhuriyet savcısı itiraz etti. Avukatlar cezanın bozularak beraat kararı verilmesini isterken, Cumhuriyet savcısı ise Cantürk’e “FETÖ üyeliğinden” 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Davaya ilişkin istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, kararını verdi. İlk derece mahkemesinin hükmünü hukuka uygun bulan Daire, tarafların itirazlarını oy birliğiyle reddetti. Daire, “mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığını” vurguladı.

KARAR DOĞRU

Daire kararında ayrıca “delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği” kaydedildi. Karara karşı Yargıtay’da temyiz yolunun da açık olduğu belirtildi. Cantürk’e verilen ceza, Yargıtay’ın onaması durumunda kesinleşecek.

DARBECİLERLE YOĞUN İRTİBATLI

Cumhuriyet savcılığının iddianame ve mütalaasında Nazmi Mete Cantürk’ün FETÖ’den ihraç edilen ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında “darbeye direnmeyin” talimatı veren eski polisler, kamu görevlileri ve sivil FETÖ’cülerle yoğun irtibatının bulunduğuna dikkat çekilmişti. Cantürk’ün, 15 Temmuz’da İstanbul Emniyetini işgale giden tankın içinden çıkan eski emniyet müdürü Mithat Aynacı ile irtibatlı olduğu, 17 Aralık operasyonlarıyla hükümeti devirmeye kalkışan Yurt Atayün gibi eski emniyet müdürleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konutu ve ofisine böcek yerleştirilmesi olayının failleriyle de ilişkisi olduğu belirtilmişti.

ÖRGÜT İÇİ BAĞLANTI

Savcılık, Cantürk’ün ayrıca 2015’te Antalya ve Adana’da yer alan konaklama tesislerinde FETÖ şüphelileriyle birlikte konakladığını, kredi kartı ile FETÖ’nün dernek, vakıf gibi kurumlarına ödeme yapıldığını vurgulamıştı. Savcılık, örgüt içi bağlantı olarak değerlendirilen bu irtibatlarıyla ilgili Cantürk’ün, görev tanımı kapsamında makul ve mantıklı izahta bulunamadığını kaydetmişti.

BÜYÜKELÇİ VE KONSOLOS YALNIZ BIRAKMADI

Nazmi Mete Cantürk, ABD Başkonsolosluğunda makam koruma, mekan koruma ve güvenlik soruşturması yapma görevleri olduğunu söylemişti. Yargılama sırasında ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ve ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier başta olmak üzere ABD’li yetkililer davanın her duruşmasını izleyip Cantürk’e destek olmuştu.

Kaynak: SABAH