SON TV

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nda üst düzey kriz

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nda kulislerde konuşulanlara göre kriz çıktı. Adliyede memurlardan avukatlara kadar konuşulan iddiaya göre, 2021 yılında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandıktan sonra Başsavcı vekilleriyle toplantı yapmayan İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk iki başsavcı vekilini de odasından kovdu. Bu konu Adalet Bakanlığı’na kadar da ulaştı. Adliyede görevli 30’a yakın Cumhuriyet Savcısının ise İzmir Adliyesinden Bölge Adliyesine gitmek için HSK’ya iletilmek üzere dilekçe verdiği ortaya çıktı. FETÖ operasyonlarının yoğun olarak yapıldığı İzmir Adliyesinde FETÖ soruşturmalarının ise adeta durma noktasına geldiği öğrenildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nda üst düzey kriz

İzmir Adliyesi bir süredir sessiz düzeyde çalkalanıyor. Tüm adliye koridorlarında İzmir Cumhuriyet Başsavcısıyla iki Başsavcı vekili arasında yaşananlar dilden dile anlatılmaya başladı. Kulislere yansıyan iddialara göre 6 Ekim 2021’de İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Mustafa Öztürk’ün göreve geldikten sonra tüm adliyelerde rutin toplantıların yapıldığı gibi ne başsavcı vekilleriyle ne de Cumhuriyet Savcılarıyla herhangi bir toplantı yapmadığı öğrenildi.

İKİ BAŞSAVCI VEKİLİ İLE GÖRÜŞMÜYOR

Adliyede konuşulan bir iddiaya göre; Başsavcı Öztürk’ün iki başsavcı vekili ile sorun yaşadığı, vekilleriyle aylardır yüzyüze görüşmediği öğrenildi.

30’A YAKIN İSİM ADLİYEDEN GİTMEK İSTİYOR

Tüm bu yaşananların yanı sıra 170 Cumhuriyet Savcısının görev yaptığı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 30’a yakın Cumhuriyet Savcısının adliyede yaşanan olaylardan olumsuz etkilendiği için Bölge Adliye Mahkemesine gitmek için HSK’ya iletilmek üzere dilekçe verdiği öğrenildi. Bu konu ise İzmir adliyesinden Ankara kulislerine kadar yansıdı. 

FETÖ SORUŞTURMALARI DURMA NOKTASINA GELDİ
Bilindiği gibi Çiğli Hava Üs Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri unsurları, Askeri birlikler ve askeri okulların yoğun olduğu İzmir’de TSK’ya yuvalanan FETÖ üyelerine yönelik önemli operasyonlar yapılmıştı. 2022 yılı Temmuz ayından itibaren FETÖ operasyonların tamamen durma noktasına geldiği de öğrenildi.

YARGITAY ÜYESİ OLMAK İSTEDİĞİ KULİSLERE YANSIMIŞTI

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk’ün emekli olan Yargıtay üyeleri yerine HSK tarafından seçilecek 6 Yargıtay üyesinden biri olmak istediği kulislere yansımıştı.

İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCISI MUSTAFA ÖZTÜRK