SON TV

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Mutlu Tosun yeni görevine başladı

HSK kararnamesi ile 20 ilde cumhuriyet başsavcılarının görev yeri değişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fahri Mutlu Tosun, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. Başsavcı Tosun bugün yeni görevine başladı. Tosun’un göreve başlaması İzmir Adliyesi’ndeki başsavcıvekilleri ve personeller tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Koltuğuna oturan çiçeği burnunda Başsavcı Fahri Mutlu Tosun’un İzmir Adliyesi’nde yıllardır çözülemeyen yapısal sorunlara merhem olması bekleniyor. Adliyedeki sorunlar arasında durma noktasına gelen FETÖ soruşturmaları, eski başsavcıya yakın başsavcı vekillerinin gruplaşması ve depremde hasar gören blokların 3 yıldır onarılmaması dikkat çekiyor.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Mutlu Tosun yeni görevine başladı

HSK kararnamesi ile 20 ilde cumhuriyet başsavcılarının görev yeri değişti. Kararname ile 3 bin 423 hakim ve savcının da ataması yapıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yapan Mustafa Öztürk, HSK kararıyla Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na atanırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fahri Mutlu Tosun İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. Başsavcı Tosun bugün yeni görevine başladı. Tosun’un göreve başlaması İzmir Adliyesi’ndeki başsavcıvekilleri ve personeller tarafından memnuniyetle karşılandı.

ÇİÇEĞİ BURNUNDA BAŞSAVCI FETÖ SORUŞTURMALARINI HIZLANDIRACAK

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Mutlu Tosun’un İzmir Adliyesi’nde yıllardır çözülemeyen yapısal sorunlar bekliyor. Çiçeği burnunda başsavcının İzmir Adliyesi’nde herkesin dört gözle çözüme kavuşmasını istediği sorunlara merhem olması bekleniyor. Tosun’un İzmir Adliyesi’nde durma noktasına gelen FETÖ soruşturmalarına öncelik vermesi ve taze kan olarak yeni operasyonlar için düğmeye basacağı düşünülüyor.

BAŞSAVCI VEKİLLERİ ARASINDA GRUPLAŞMALAR

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri arasında son yıllarda yaşanan gruplaşmalar da adliyedeki diğer bir sorun olarak öne çıkıyor. İzmir eski Cumhuriyet Başsavcısına yakın olan başsavcı vekillerinin kendi arasında grup oluşturması adliyede görev yapan hakim ve savcıları da olumsuz yönde etkiliyor. Soruşturmalar sırasında bilgi alışverişinde bulunması gereken başsavcı vekilleri gruplaşmalar nedeniyle birbirlerinden uzak kalınca soruşturmalar da olumsuz yönde etkilenebiliyor.

DEPREMDE HASAR GÖREN KÖPRÜLER 3 YILDIR ONARILMAYI BEKLİYOR

İzmir depreminin ardından bloklar arası geçişleri sağlayan köprüler orta hasar gördüğü için can güvenliği nedeniyle kullanıma kapatıldı. Ancak aradan geçen 3 senede yönetimsel faktörler nedeniyle C, E, F isimli köprülerde onarım bir türlü yapılamadı. İzmir Bayraklı Adliyesi’nin görev yapan yaklaşık 350 hakim ve 200 savcı, 3 yıl geçmesine rağmen onarılmayan adliye binaları nedeniyle büyük tedirginlik yaşıyor. Yargı mensupları evlerinden görev yaptıkları adliyeye doğru giderken aileleriyle ne olur olmaz diyerek sabahları helalleşerek ayrılıyor.

ADALET BAKANLIĞI DESTEK VERMESİNE RAĞMEN BİNA ONARILMADI

İzmir Bayraklı Adliyesinde; Hakim, Cumhuriyet Savcısı, Yazıişleri Müdürü, Zabıt Katibi, Mübaşir ve diğer görevlilerle birlikte aynı anda 3 bin personel görev yapıyor. Aslında Adalet Bakanlığı’nın her türlü deprem desteği tam olarak vermesine rağmen Bayraklı Adliye binasının bugüne kadar neden onarılmadığı muamma!

6.5 YILDIR SERVİSLER ÇALIŞMIYOR

İzmir Adliyesi’ni hedef alan PKK’lı teröristlerle çatışmaya giren ve kahramanlığı sayesinde onlarca kişinin hayatını kurtaran Polis Memuru Fethi Sekin’in şehit düştüğü 5 Ocak 2017’deki saldırı olayından sonra güvenlik tedbirleri kapsamında Bayraklı Adliyesi personelinin tüm servisleri iptal edildi. Aradan geçen 6.5 yıla rağmen personel servisleri yeniden hizmete bir türlü açılmadı. Bayraklı Adliyesi personelinin bu konuda büyük sıkıntı yaşadığı öğrenildi.

TÜRKİYE’DE PANDEMİ KURALLARI UYGULANAN TEK ADLİYE!

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin ardından Bayraklı Adliyesi personelinin kullandığı katlardaki çay ocakları ve kafetaryalar kapatıldı. Ancak aynı süreci yaşayan diğer büyükşehir adliyelerinde pandeminin bitmesiyle birlikte kafeterya ve restoranlar yeniden hizmete alınırken, İzmir Bayraklı Adliyesi’nde hala kapalı olarak tutuluyor. İzmir Adliyesi pandemi kurallarının uygulandığı Türkiye’deki tek adliye olarak dikkat çekiyor. Bu durum tepki çekerken, İzmir Barosu ve katip sendikaları bugüne kadar İzmir Adliyesi’ndeki sorunları defalarca gündeme getirerek gereğinin yapılması için taleplerde bulundu. Ancak aradan geçen yıllar içerisinde bir türlü adım atılamadı.

MİSAFİRLERE ÇAY YOK

Bayraklı yerleşkesi içinde görev yapan hakim ve savcılara dışarıdan misafir geldiğinde ise bir bardak çay bile doğru düzgün ısmarlanamıyor. Adliye de görev yapan yargı mensupları odalarında kettle (su ısıtıcı) ile misafirlerine çağ dışı bir şekilde çay servisi yapmak zorunda kalıyorlar.