SON TV

İzmir’deki FETÖ operasyonunda ’emir astsubayı’ ayrıntısı!

FETÖ'nün askeri yapılanmalarına bu sabah itibarıyla darbe üstüne darbe vuruldu. FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına yönelik İzmir’de gerçekleştirilen operasyonun detaylarına ulaşıldı.

İzmir’deki FETÖ operasyonunda ’emir astsubayı’ ayrıntısı!

FETÖ’nün TSK’daki yapılanmasına yönelik İzmir’de gerçekleştirilen operasyonun detaylarına ulaşıldı. Operasyonda gözaltı kararı şüphelilerden Hava Astsubay C.Ç.’nin, Muğla’da hakkında ‘darbe’ soruşturması yürütülen ve 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunulan Dalaman’da izinli olmasına rağmen havalimanına gittiği belirlenen Hava Korgeneral Yılmaz Özkaya’nın emir astsubaylığını yaptığı öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızdırılmış FETÖ’cü asker şahısların deşifre edilmesine yönelik ülke genelindeki adli birimlerce 11 Şubat 2020 tarihi itibariyle yürütülen soruşturmalar kapsamında örgüt içi iletişim yöntemlerinden biri olarak örgüt mensubu asker şahıslardan sorumlu sivil şahısların asker şahıslarla örgütsel irtibat amacıyla kullandığı ankesörlü hatlardan iletişim sağlayan asker şahıs 1063 şüpheli için operasyon gerçekleştirildiği öğrenildi.

İTİRAFÇI ORANI YÜZDE 40

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 18 bin 399 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildiği, 16 bin 903’ünün gözaltına alındığı, 6 bin 710’unun tutuklandığı, 9 bin 034’ünün adli kontrol kaydıyla, 1153’ünün kolluk biriminden serbest bırakıldığı belirlendi. 6 şüphelinin gözaltı işleminin devam ettiği, 1496’sının firari durumda bulunduğu, 6 bin 722’sinin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebiyle örgüt mensupları ve işleyişi hakkında faydalı bilgi verdikleri, yakalanan şüphelilere göre itirafçı oranının yüzde 40 olduğu öğrenildi.

397 ŞÜPHELİ HAKKINDA…

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığı tarafından koordineli olarak oluşturulan ülke geneli ankesörlü/ kontörlü sabit hat havuzunun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan izin alınmak suretiyle kullanılarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 3 eş zamanlı operasyon neticesinde 397 asker şahıs şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildi.

Operasyonlar kapsamında 358’inin gözaltına alındığı, 215’inin tutuklandığı, 88’inin delil durumu/Sulh Ceza Hakimliği önünde etkin pişmanlık nedenleriyle adli kontrol kaydıyla, 45’inin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebiyle örgüt mensupları ve işleyişi hakkında faydalı bilgi verdiklerinden dolayı kolluk biriminden serbest bırakıldığı belirlendi.

YENİ OPERASYON İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Operasyonlar kapsamında bugün ise flaş bir gelişme yaşandı. Ankesör kullanan ve terör örgütü mensubu oldukları İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığı ve İzmir Emniyet Müdürlüğü TEM, Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri arasındaki koordineli çalışma sonucunda tespit edilen şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi.

157 ŞÜPHELİYE GÖZALTI KARARI

Bu kapsamda, 31’i Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 126’sı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na mensup olmak üzere; tamamı astsubay rütbesinde 101’i halen aktif çalışan muvazzaf askeri personel olan toplam 157 şüpheli hakkında gözaltı için düğmeye basıldı.

İzmir merkezli 42 farklı ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyon şüphelilerin yakalanmaları ve gözaltına alınmaları işlemlerine İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri görevlilerince gerçekleştirildi.

Bilindiği gibi, Fetullahçı Terör Örgütü’nce gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan Marmaris, Dalaman ayağında darbe içinde darbe şeklinde kurgulanan olaylar zinciri ortaya çıkmıştı. O gün izinli olmasına rağmen dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanı Korgeneral Yılmaz Özkaya da Dalaman Havalimanı’nda bulunuyordu. Şu an emekli olan Özkaya hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘darbe’ suçu kapsamında şüpheli sıfatıyla soruşturma yürütülüyor.

Yılmaz Özkaya’nın daha önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na tanık olarak verdiği ifade ortaya çıkmıştı. Özkaya’nın Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca 15 Temmuz’la ilgili olarak başlatılan idari tahkikat heyetinin başında olduğu öğrenilmişti. Ancak Özkaya’nın hazırlattığı idari tahkikat raporu, 15 Temmuz gecesinin Dalaman’daki karanlık noktalarını aydınlatmadığı, aksine üç esrarengiz helikopter başta olmak üzere pek çok önemli unsurun raporda yer almadığı ortaya çıkmıştı. Özkaya’nın radar kayıtları ve tanık ifadeleriyle sabit olan helikopterlerin varlığını kabul etmediği, Dalaman Hava Meydan misafirhanesinde teamüllere aykırı biçimde kaldığını reddettiği biliniyor…

Yılmaz Özkaya’nın emir astsubayının FETÖ’den gözaltına alınması da dikkat çekici bulundu.

Kaynak: SABAH