SON TV

Kamu bankalarından ortak taşıt kredisi kararı! Taşıt kredisi üzerinden fahiş fiyat artışına geçit yok

Kamu bankalarından ortak taşıt kredisi kararı! Taşıt kredisi üzerinden fahiş fiyat artışına geçit yok

Kamu bankalarından otomobilde fahiş fiyat artışı yapan markalara geçit yok. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank; Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarını, fiyat artışı yaptıkları gerekçesiyle kredi paketi kapsamından çıkardığını açıkladı.

AYKIRI HAREKET ETTİLER

Üç kamu bankasından yapılan ortak açıklamada, “Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır” denildi.

Kamu bankaları otomotiv sektörü ve yan sanayide yerli üretimi desteklemek, vatandaşın ucuz krediyle araç sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 1 Ekim 2019’dan itibaren ‘Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi’ ürününü devreye sokmuştu.

Türkiye’de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirlikleri gerçekleştirilmiş, anlaşmalı firmalardan sıfır km. binek araç veya ticari araç satın alacaklara aylık yüzde 0.49-0.64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkânı sunulmuştu. Yapılan işbirlikleriyle hem vatandaşlara uygun maliyetli koşullar sağlanmış hem de otomotiv sektörüne hareketlilik getirilmişti.

Üç banka, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışlarıyla vatandaşı mağdur etmemesi konusunda daha önce uyarmış, böyle bir durum gerçekleşmesi durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağını açıklamıştı.

ZİRAAT, VAKIFBANK HALKBANK, FAİZ ORANLARI:

İkinci el araç faizi: 0.82

GARANTİ BANKASI FAİZ ORANLARI:

Taşıt kredisi: 1.14

AKBANK FAİZ ORANLARI:

Taşıt kredisi: 1.10

İŞ BANKASI FAİZ ORANLARI:

Taşıt kredisi: 0.87

YAPI KREDİ FAİZ ORANLARI:

Taşıt kredisi: 0.89

TEB KREDİ FAİZ ORANLARI:

Taşıt kredisi: 0.9

QNB FİNANSBANK FAİZ ORANLARI:

Taşıt kredisi: 1.45

DENİZBANK FAİZ ORANLARI:

Taşıt kredisi: 1.16