SON TV

Kasıkçı cinayetini soruşturan savcıya yeni görev

Cemal kaşıkçı cinayeti soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısına yeni görev verildi.

Kasıkçı cinayetini soruşturan savcıya yeni görev

Hakimler ve Savcılar Kurulu, yaz kararnamesini yayınladı. Kurul 1. Daireyi tarafından 3 binden fazla hakim savcıyı kapsayan kararname yargı teşkilatına açıklandı.

Kararneme kapsamında 20 ilin başsavcısı değişti. Kararnameyle Adıyaman, Ağrı, Aydın, Bingöl, Denizli, Elazığ, Giresun, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Mardin, Muş, Niğde, Şırnak, Trabzon, Uşak ve Van ile 38 ilçenin Cumhuriyet başsavcıları yenilendi.

Ağır ceza mahkemesi başkanı olarak ise 118 atama gerçekleştirildi. Deprem bölgesinde yer alan mevcut mahkemelere ilave olarak 5 ağır ceza mahkemesi, 39 asliye hukuk mahkemesi, 11 tüketici mahkemesi ve 9 sulh hukuk mahkemesi faaliyete geçirilecek şekilde planlama yapıldı ve bu mahallere ilave 61 hakim ataması yapılarak deprem nedeniyle adli yargıda açılması muhtemel davalara ilişkin mahkemelerin etkinliği ve verimliliğinin artırılması amaçlandı.

Kararname kapsamında Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasını bir dönem yürüten Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili Dr. Necip Sarı’ya da yeni bir görev verildi . Dr. Necip Sarı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak atandı.