SON TV

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan HSK’ya ağır hakaret!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na ağır hakaretlerde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan HSK’ya ağır hakaret!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Hakimler ve Savcılar Kurulu ile ilgili ağır hakaretlerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, beraat etmesinin ardından 15 Temmuz ile ilgili yürütülen bir soruşturma kapsamında yeniden tutuklanan Osman Kavala hakkında “Bu mudur adalet? Bu mudur hak hukuk? Buna aklı başında olan kişinin itiraz etmesi lazım. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu hemen toplanıyor, beraat veren yargıç hakkında soruşturma açılıyor. Pardon Hakimler ve Savcılar Alçak Kurulu diyelim artık” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu skandal açıklamasında şunları söyledi: konuşmasından satır başları;

Adalet hiç kimseden talimat almamak demektir. Adaleti önemsiyoruz. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Adaleti toplumun ana omurgası haline getirmek her yurttaşın savunması gereken bir kavramdır. Adaletin son 18 yılda çok büyük kayıplar verdiğini biliyoruz. Adalete olan güvenin yerlerde süründüğünü ben değil hakimler söylüyor. Adalete duyulan güven giderek ivme kaybediyor.

Egemen güçlerin siyasal yandaşların telkiniyle uyuşturucu kaçakçıları, FETÖ’nün en önemli adamları serbest bırakılırken gariban harp okulu öğrencileri hala hapiste, neden? Bunu sormak zorundayız.

Daha dün 25 baronun ortak imzasıyla bir bildirge yayımlandı. Bütün avukatların yüzde 80’ini kapsıyor. Gercekgundem’de yer alan habere göre Kılıçdaroğlu şöyle devam etti; “Son dönemde kamuoyunun takip ettiği davalarda yaşanan hukuksuzluk, yürütmenin doğrudan müdahalesi anlamına gelen uygulamalar kabul edilemez boyutlara uğraşmıştır. HSK mevcut yapısıyla tamamen siyasileşmiş ve yürütmenin talimat niteliğindeki açıklamalarını görev adderek bağımsız yargıçlar üzerinde bir baskı merci halini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır yargı krizini yaşamaktadır” diyorlar. Eğer böyle deniyorsa herkes şapkasını önüne koyup düşünmek zorunda. Bunları ben değil avukatlar söylüyor.”