SON TV

Kılıçdaroğlu hedef gösterdi, HSK sessiz kaldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski vekilleri Enis Berberoğlu hakkında karar veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne skandal sözlerle saldırdı ve özellikle mahkemenin başkanını hedef aldı. Bu skandala Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun sessiz kalması dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu hedef gösterdi, HSK sessiz kaldı

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü ilk silahlı terör örgütü eylemi olarak tanımlanan MİT TIR’larının durdurulması görüntülerinin Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı.

YARGITAY ONADI

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, kararı onamış milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti.

AYM’YE BAŞVURDU

Cezasının kesinleştiğine ilişkin kararın 4 Haziran 2020’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu (TBMM)’nda okunmasıyla milletvekilliği düşürülen CHP’li vekil Enis Berberoğlu Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne başvurmuştu.
Başvuruyu değerlendiren AYM, şaşırtıcı bir kararla siyasi ve kişilik haklarının ihlal edildiğine karar vermişti. 25, 26 ve 27. dönem CHP vekili Enis Berberoğlu’nun ‘Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı’ ile ‘Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını ihlal’ edildiğine hükmetmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu ile ilgili verdiği kararı görüşen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına gerek olmadığına hükmetmişti.

Enis Berberoğlu’nun avukatları İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vermiş, dilekçede İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 13 Ekim tarihli kararının kaldırılması, yeniden yargılama ve durma kararı verilmesi talep etmişti.

İTİRAZA RET

İtiraz ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ‘yeniden yargılanmasına gerek olmadığı’ kararını yeniden incelemişti. Mahkeme, talebi reddederek dosyayı bir üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Tüm bu gelişmeler üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her zaman yaptığı gibi yargıyı hedef alan açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarında 14. Ağır Ceza Heyeti ve Mahkeme Başkanı’nı skandal ifadelerle hedef gösterdi.

Kılıçdaroğlu tarafından hedef gösterilen mahkeme ve başkanına Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun sessiz kalması dikkat çekti.