SON TV

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’nun koruma müdürleri emekli oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürü Koray Aslan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun eski koruma müdürü Sabri Yıldız'ın da aralarında bulunan 319 emniyet müdürü emekliliğe sevk edildi.

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’nun koruma müdürleri emekli oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koruma müdürü Koray Aslan emekli oldu.

Aslan, geçtiğimiz yıl, şehit olan sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı’nın cenaze töreninde, yaşanan linç girişiminde Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleşen linç girişiminde Kılıçdaroğlu’nu korumak için gösterdiği çaba ile dikkat çekmişti.

Aslan’ın yanı sıra Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde koruma müdürü olarak görev yapan Sabri Yıldız da Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu’nca emekliye sevk edildi.

Toplamda 319 emniyet müdürünün emeklilik ve terfi durumlarını görüşen Kurul, 88 emniyet müdürünü emekliye ayırdı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş başkanlığında toplanan EMG Yüksek Değerlendirme Kurulu’nun görüşmeleri hafta sonunda sona erdi. 1. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesinde bulunan 153 ve 2. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesinde bulunan 166 müdürün emeklilik durumları görüşüldü.

KADRO OLMADIĞINDAN EMEKLİ EDİLDİLER

Aralarında 30’dan fazla polis başmüfettişi de bulunan 46 1. Sınıf Emniyet Müdürü emekli edildi. Emekli edilen başmüfettişlerden bazılarının 17-25 Aralık ve 15 Temmuz sürecinden sonra ‘FETÖ’ soruşturmalarını yürüttükleri öğrenildi.

Kurul’un değerlendirmeleri sonucunda 42 2. Sınıf Emniyet Müdürünün ise kadro olmadığından emekli olmasına karar verildi.

KILIÇDAROĞLU’NUN KORUMASI EMEKLİ OLDU

Emekli olanlar arasında dikkat çeken isimler de oldu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun koruma müdürü Koray Aslan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde görev yapan Sabri Yıldız da emekliye sevk edildi.

Kılıçdaroğlu, 21 Nisan 2019’da Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Akkuzulu köyünde defnedilecek olan şehit sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı’nın cenaze töreninde linç ile karşılaşmıştı. Bu linç girişimi sırasında Kılıçdaroğlu’nu korumak için yoğun çaba gösterenler arasında ise Koray Aslan vardı.