SON TV

Koronavirüs ilacı reklamı yapan ünlülere ceza yağdı

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu; Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever ve Ebru Akel gibi ünlülere, bir ürünün koronavirüse karşı koruduğu iddiasıyla reklamını yaptıkları gerekçesiyle para cezası yazdı.

Koronavirüs ilacı reklamı yapan ünlülere ceza yağdı

Ebru Akel, Şeyma Subaşı, Seda Akgül, Seda Sayan, Seren Serengil ve Seray Sever gibi ünlülerin, para karşılığında yaptıkları reklamlara ceza yağdı.

Sağlık Bakanlığından uyarı mektupları gönderilmesine karşın sosyal medya hesaplarından ‘sağlıklı’ olduğu iddiasıyla ürün tanıtımı yapmayı sürüdren ünlüler için gerekçe açıklandı.

KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Ticaret Bakanlığı Ticaret Kurulu Başkanlığı’nca ünlü isimlerle ilgili alınan gerekçeli karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

KORONAVİRÜS İLACIYMIŞ GİBİ REKLAM YAPTILAR

Karara göre adı geçen ünlü isimlerin yaptıkları reklamlarda, ‘ürünün başta koronavirüs olmak üzere her türlü viral enfeksiyonlara karşı koruyucu bir özelliğe sahip olduğu izleniminin uyandırıldığı, hatta “enfekte olunmuş olsa bile hastalığın iyileşmesine faydası olduğu” iddiasına yer verildiği, bütün bu iddiaların da yapılan bilimsel çalışmalarla doğrulanmış gibi bir algı oluşturulduğu’ tespit edildi.

104 BİN 781 TÜRK LİRASI CEZA

Ünlülere, söz konusu ürünü “Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzu virüslere karşı korur. Koronavirüs de dahil olmak üzere her türlü virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı korur” gibi ifadelerle tanıttıkları gerekçesiyle ayrı ayrı 104 bin 781’er TL idari para cezası kesildi.

FİRMAYA DA CEZA VERİLDİ

Reklamı yapılan söz konusu ticari ürünün firmasına da ceza kesildi. Bakanlığın belirttiği ilgili maddelere aykırı olması sebebiyle, firma için, koronavirüs salgını döneminde yayınlanması suretiyle, ‘insanların bilgi ve tecrübe eksikliği ile korku ve endişelerinin istismar edilerek ticari rant elde edilmeye çalıştığı’ değerlendirilmesi yapıldı.

Bakanlığın açıkladığı kararda ünlülerin, söz konusu ürünü sağlık beyanı kullanarak sanki bir ilaç veya bir beşeri tıbbi ürün gibi tanıttıkları ve ‘yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre takviye edici gıdalar için bu tür sağlık beyanlarının kullanılmasının kesinlikle yasak olduğu’ vurgulandı.

HİÇBİR YER İZİN ALINMADI

Kararda ayrıca, ‘her hangi bir ürüne ilişkin olarak her hangi bir sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerektiği, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun bilimsel olarak ispat edilmiş sayılamayacağı, dolayısıyla doğruluğu bilimsel olarak ispat edilmemiş bu beyanlarla tüketicilerin aldatılıp yanıltıldığı’ ifadelerine de yer verildi.