SON TV

Koronavirüsün mutasyon hızı düştü iddiası

İngiliz bilim adamları yeni tip koronavirüsün mutasyona uğrama hızının oldukça ciddi derecede yavaşladığını açıkladı.

Koronavirüsün mutasyon hızı düştü iddiası

İngiltere’nin önde gelen virologlarının kurduğu SET-C (Science in Emergency Tasking – Covid-19) görev gücünce yapılan yeni araştırmanın sonuçları İngiltere’de bulunan bilim kuruluşu Royal Society tarafından yayımlandı.

SET-C çalışmasında yeni tip koronavirüsün (COVID-19), salgının pik yaptığı Mart-Mayıs dönemine nazaran oldukça ciddi derecede yavaş bir şekilde mutasyon geçirdiği saptandı.

GENETİK KODDAKİ DEĞİŞİKLİKLER VİRÜSÜ ŞİDDETLİ HÂLE GETİRMEDİ

Royal Society araştırmacıların iddiası ise önceki iddiaları çürütecek cinsten.

Bundan önce yapılan araştırmalarda, koronavirüsün mutasyona uğradığında daha az şiddetli ancak daha bulaşıcı bir hale dönüştüğü iddia edilmişti. Bilim insanları, şimdiye kadar genetik kodunda değişiklik yapılan koronavirüsün daha bulaşıcı veya daha şiddetli hale gelmediğini kaydetti.

Araştırmacılar, koronavirüs mutasyonunun yavaşlamasının hastalığa daha önce yakalanmış kişilerin tekrar enfekte olmaktan koryabileceğini ve potansiyel bir aşının uzun vadeli etki sağlayabileceğini söyledi.

Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Geoffrey Smith konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsün kararlı olduğunu kanıtlamış olmasının iyi bir haber olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: Tüm genom dizileme, yalnızca birinin enfekte olduğunu anlamamıza değil, aynı zamanda virüsün türünü kesin olarak tanımlamamıza ve böylece enfeksiyonun muhtemelen nereden geldiğini bulmamıza olanak tanıyor.”

ARAŞTIRMACILAR KESİN GÖZÜYLE BAKIYOR

Araştırmacılar ayrıca, virüsün yavaş mutasyonda bile kimi ilaçlara karşı direnç geliştirebileceğini kaydederken yine de hastalığın daha şiddetli veya daha bulaşıcı hale gelmediğinden emin olduklarını söylüyorlar.