SON TV

Kritik MGK sonrası bildiri yayımlandı: Suriye’de emrivakiye göz yumulmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği MGK toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yayımlanan bildiride Suriye'deki herhangi bir emrivakiye göz yumulmayacağı ve meşru müdafaa hakkının kullanılacağı vurgulandı

Kritik MGK sonrası bildiri yayımlandı: Suriye’de emrivakiye göz yumulmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu, Beştepe’deki Külliye’de toplandı. 5 saat süren MGK’nın gündeminde, Suriye’deki gelişmeler, Münbiç mutabakatı gibi konular yer aldı.

İşte kritik toplantıda alınan kararlar;

– Suriye’de emrivakiye göz yumulmayacak

– Bazı ülkelerin, proje terör örgütleri FETÖ/PDY ile PKK/KCK’nın Suriye kolu PYD/YPG’yi terör örgütü olarak görmemesi terörizmle mücadeleye zarar veriyor

– Suriye ve Irak’ta yuvalanan terör örgütlerinin varlığından kaynaklanan, Türkiye’nin Güney sınırlarına yönelik tehdide karşı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla mücadelenin kesintisiz ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

FIRAT’IN DOĞUSUNDAKİ TERÖR YAPILANMASI

– Türkiye’nin Suriye’de barışın tesis edilmesi için gayret gösterdiğine işaret edilerek siyasi çözüme en büyük tehdidin Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasından geldiği belirtilmiştir.

– Türkiye ve KKTC’nin hak ve menfaatlerine aykırı hiçbir gelişmeye müsaade edilmeyeceği teyit edilmiştir.

– Suriye’de kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla Birleşmiş Milletler gözetiminde çalışacak Anayasa Komitesi’nin bir an önce oluşturularak, çözüm için belirlenen yol haritasının uygulamaya geçirilmesinin önemi üzerinde durulmuş; bunun için taraflara makul ve süratli davranmaları yönünde çağrıda bulunulmuştur.