SON TV

Kritik toplantı sona erdi… İşte değişmesi muhtemel il başsavcıları

Yargı teşkilatının merakla beklediği kararnameye ilişkin son dakika…Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Daire Başkanı Halil Koç başkanlığında kritik kararname toplantısı sona erdi. SONTV, kararname kapsamında değişmesi muhtemel il başsavcıları ilişkin son dakika kulis bilgilerine ulaştı. İşte kulislerde konuşulan o bilgiler…

Kritik toplantı sona erdi… İşte değişmesi muhtemel il başsavcıları

SONTV, kararname toplantısına ilişkin son bilgilere ulaştı. HSK Birinci Daire Başkanı Koç başkanlığında ki Kararname mesaisi ikinci günde devam etti. Saat 11.00’de başlayan toplantı 18.00’de sona erdi.

KARARNAMENİN PAZARTESİ İLAN EDİLMESİ BEKLENİYOR

Dün gerçekleşen toplantıda ağırlıklı olarak taslak metin üzerinde görüşme yapıldığı öğrenilirken, bugün geçtiğimiz dakikalarda sona eren toplantıda ise ağırlıklı olarak ünvanlıların görüşüldüğü bilgisi edinildi. Kararnamenin büyük olasılıkla yarın yayımlanması beklenirken, Salı gününe de kalabileceği kulislerde konuşuluyor.

KARARNAMEYE DEPREM AYARI

Kararname de 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde dikkate alınacak. Depremden etkilenen il ve ilçelerde görev yapan yargı mensupları bakımından; kararname kapsamında olmayan yargı mensupları talepleri doğrultusunda görev sürelerine bakılmaksızın kararname kapsamına alındı.

İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölgelerde görev yapanların atamaları ikinci veya üçüncü bölge yerlere, birinci bölgede görev yapanlar bakımından meslekte 4 yılını doldurmayanların atamaları üçüncü, dördüncü ve beşinci bölge yerlere; meslekte 4 yılını dolduranların ise bir başka birinci bölge yerlere yapılacak.

HANGİ İL BAŞSAVCILARININ DEĞİŞMESİ BEKLENİYOR

Kararname kapsamında 30’a yakın il başsavcısının değişebileceği kulislerde konuşuluyor. Bu kapsamda, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, İzmir, Aydın, Denizli, Niğde, Samsun, Trabzon, Isparta, Ağrı, Bingöl, Manisa, Muş Cumhuriyet Başsavcılarının değişebileceği kulislerde konuşuluyor. Bu il başsavcılarının dışında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılarının da değişme ihtimalinin olduğu öğrenildi.

Diğer yandan; Ankara, Adana, Bolu, Yozgat, Sivas, Elazığ, Tokat, Rize, Tekirdağ, Diyarbakır, Kırşehir, Kayseri, Konya, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılarının devam edeceği kulislere yansıyan bilgiler arasında yer alıyor. Ankara’da Cumhuriyet Başsavcı Vekillerinden ikisinin değişebileceği kulislerde konuşuluyor.

Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran’ın noterliğe geçiş yapması nedeniyle boşta bulunan Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına da kararname kapsamında bir isim atanacak.

Kararname kapsamında Doğu ve Güneydoğu’da 2 yıllık görev süresini tamamlayan yargı mensuplarının tamamının değişeceği kulislerde konuşulan bilgiler arasında yer alıyor.

İSTANBUL’DA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Kararname kapsamında İstanbul’da değişiklik beklenmiyor. İstanbul’da Çağlayan, Anadolu, Bakırköy Adliyeleri başta olmak üzere birçok ilçe adliyesinde Başsavcı değişikliğinin beklenmiyor. Ancak Başsavcı Vekilliklerinde değişim olabileceği konuşuluyor kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor.