SON TV

Mahkemeden Ahmet Şık’a çok konuşulacak ders gibi karar

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Eski Milletvekili Ahmet Şık'a yönelik, İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi ders gibi bir karar verdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, 'Bu devlet katil, evet bu devleti yıkmamız gerekiyor' sözleriyle saldıran Şık'a, hakaret ettiği iddiasıyla dava açılan Ali İsanç, davadan sözlerinin haksız fiile tepki olduğu gerekçesiyle beraat etti.

Mahkemeden Ahmet Şık’a çok konuşulacak ders gibi karar

Bu devlet katil, evet bu devleti yıkmamız gerekiyor’ sözleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin manevi şahsına hakaret eden Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’ın, kendisine hakaret ettiğini öne sürerek mahkemeye verdiği Ali İsanç isimli vatandaş beraat etti.

Türk devletine, ‘Bu devlet katil, evet bu devleti yıkmamız gerekiyor. Devleti yıkmak gerekiyor” sözleriyle saldıran Şık’a, yönelik sosyal medya hesabından, cevap veren İsanç’ın yargılandığı davadan ders niteliğinde bir karar çıktı.

İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi, İsanç’ın söylemlerinin haksız bir fiile tepki olarak işlendiğine dikkat çekti. Kararda, sanık hakkında takdiren ceza verilmesine yer olmadığına dair hukuki ve vicdanı kanaat hasıl olduğu da kaydedildi.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Gerekçesi yukarda açıklandığı üzere suçun haksız bir fiile tepki olarak işlendiği anlaşıldığından TCK’nın 129/1. Maddesi delaletiyle 5271 sayılı Ceza Mahkemesi Kanunu’nun 223/4-d maddesi gereğince sanık hakkında takdiren ceza verilmesine yer olmadığına verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı.”

KAYNAK:SABAH