SON TV

Mahkemenin Brunson kararı sonrası dolar ne kadar oldu? İşte Brunson’un dolara etkisi

Dolar ve borsada Brunson hareketliliği yaşanıyor. Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ABD'li Andrew Craig Brunson'ın İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında çıkan karar sonrasında dolar ilk tepki olarak 5,85 TL'ye indi ancak sonrasında yeniden 5.97'nin üzerine çıktı. Dolar şu sıralarda 5.94 TL'den işlem görüyor.

Mahkemenin Brunson kararı sonrası dolar ne kadar oldu? İşte Brunson’un dolara etkisi

Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum. Piyasaların yakından takip ettiği ABD’li rahip Brunson’un yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün görüldü. Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı da kaldırılan Brunson’ın aldığı ceza yattığı hapis cezasına sayılıyor.

DOLAR ve EURO NE KADAR OLDU?

Sabah ilk işlemlerde 5,83 seviyelerine kadar gerileyen dolar/TL, yeniden yükselişe geçerek 5,9850 seviyesine kadar yükseldikten sonra 5,94 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL ise 6,84’ten alıcı buluyor.

ABD’li rahip Andrew Brunson davasında kararın ardından dolar kuru ilk tepki olarak 5,85 TL’ye indi ancak sonrasında 5.90 üzerine çıkarak 5.94 TL’ye yükseldi. Karar öncesi piyasalar 5.83 ile 5.97 arasında dalgalı bir seyir izlemişti. Amerikan yayın kuruluşu NBC dün Türkiye ile ABD’nin rahip Brunson’ın serbest kalması için anlaşmaya vardığını ileri sürmüş, haberin ardından dolar 5.90 TL seviyesine inmişti. Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutuluyordu.

Brunson davası

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un İzmir’de yargılandığı davanın duruşması verilen öğlen arasının ardından savcı mütalaasını açıkladı.

Dava savcısı Rahip Brunson için adli kontrol kararlarının kaldırılmasının yanı sıra örgüte üye olmaktan 10 yıla kadar hapis talep etti.

Tahliye edildi

Savcının mütalaası sonrasında mahkeme Brunson’a yönelik kararını da açıkladı. Mahkeme Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Brunson’un yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi.

Dolar yükselişe geçti

Karar sonrası sabah saatlerinde 5,82 seviyelerine kadar gerileyen dolar karar sonrası 5,90 seviyesini aştı. 16:48 itibariyle dolar 5,98 seviyelerine çıkarak yeniden 6 TL’ye dayandı. Şu anda dolar 5.94 TL’den işlem görüyor.

Sabah saatlerinde 6,75’e kadar gerileyen euro ise tahliye kararı sonrasında 6,90 seviyelerini aştı.

Yüzde 2’den fazla artış

Brunson kararı Borsa İstanbul’a pozitif yansıdı. BİST 100 yüzde 2.0’den çok artışla 97 bin 168 puana kadar yükseldi. Gün içinde 93 bin 398 puana kadar gerileyen BİST 100’de dalgalanma marjı yaklaşık 4 bin puana kadar genişledi.

ETİKETLER: