SON TV

Merkel’den kimyasal silah açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye'ye dair yaptığı açıklamada, "Almanya kimyasal silah kullanımını görmezden gelmeyecek" dedi.

Merkel’den kimyasal silah açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına ilişkin açıklamasında, “Almanya kimyasal silah kullanımını görmezden gelmeyecek” dedi.

ABD’NİN AÇIKLAMASI

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley de İdlib’de olası bir kimyasal saldırı ihtimaline ilişkin, “Kimyasal silah kullanılana kadar kenarda durup beklemeyeceğiz. Bu konuda Başkan Donald Trump da kamuoyu önünde açıkça konuşarak eğer kimyasal silah kullanılırsa ABD karşılık verecek demek istedi.” demişti.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI DA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Konuyla ilgili açıklama yapan bir diğer isim olan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise, “Alman anayasasına ve tabiki uluslararası hukuka uygun olarak bağımsız bir karar vereceğiz. Parlamento onayı olmadan hiçbir şey olmayacak” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da geçtiğimiz günlerde, “Şu an gündemimizde İdlib’de insani felaketin önlenmesi var.” derken, Esad rejiminin olası bir kimyasal silah saldırısının ardından ABD, Fransa ve İngiltere’nin muhtemel ortak operasyonuna Almanya’nın da katılıp katılamayacağına ilişkin Alman Savunma Bakanlığı’nın inceleme yaptığı iddia edilmişti.

ETİKETLER: