SON TV

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası beklenen faiz kararını verdi. Buna göre faiz oranı değişmedi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası faizi değiştirmedi! Verilen politika faizi kararında faiz yüzde 24’te sabit bıraktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı kararlarını açıkladı.TCMB, piyasaların merakla beklediği politika faizini yüzde 24’te sabit bıraktı.

Merkez Bankası toplantısından çıkan karar şöyle;

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

“PARA POLİTİKASINDAKİ SIKI DURUŞ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEKTİR”

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

ETİKETLER: