SON TV

Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararı ne anlama geliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün aldığı tam olarak ne yaptı? İşte SON TV'den bugünkü faiz kararıyla ilgili analiz...

Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararı ne anlama geliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu bugün aldığı kararla haftalık repo faizi oranı 625 baz puan artırarak yüzde 24’e çıkarttı.

Merkez Bankası’nın piyasayı fonladığı aktüel ortalama faiz ise yüzde 19,25 idi. Bu itibarla fiili ve net olarak bakıldığında 475 puanlık bir artış gerçekleşmiş oldu.

DÜŞÜŞ ÇOK ÇARPICI

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta “para politikasında farklı duruş sergileneceği” yönündeki açıklamasıyla mesajı alan piyasalar yavaş yavaş dövizden çıkmaya başlamışlardı. Bugün alınan beklentilerin çok üzerindeki kararın ilk anlarında doların değerindeki düşüş çok çarpıcı:

Merkez Bankacılığı dilinde bu “şahin” bir tutum olarak tanımlanmaktadır. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yılın yedinci toplantısında aldığı bu kararla, sadeleşme süreci sonrasında yapılan ayarlama kapsamında otomatik olarak gecelik borç alma faizi yüzde 16,25’ten yüzde 22,5’e, gecelik borç verme faizi yüzde 19,25’ten yüzde 25,5’e, geç likidite penceresi borç verme faizi de %20,75’ten %27 seviyesine yükseltilmiştir.

YENİDEN HAFTALIK VADEDE

Bir önemli başlık da fonlamanın yeniden haftalık vadede yapılacağıdır. Merkez Bankası’nın faiz kararı yanında, halihazırda gecelik vadede gerçekleşen fonlamanın 14 Eylül 2018’den itibaren haftalık vadede yapılmaya başlanacağı duyurulmuştur. Bilindiği üzere TCMB Ağustos ayı ortalarından bu yana 1 hafta vadeli repo ihalesi yapmamaktaydı.

Bu nedenle de, TCMB fonlaması büyük ölçüde gecelik borç verme faizi üzerinde gerçekleşmekte idi. 17 Ağustos 2018’den beri ağırlıklı ortalama fonlama faizi bu nedenle faiz koridoru üst bandı olan %19,25 seviyesine oturmuştu. Bundan sonra ise, öngörülen 1 haftalık geçiş sürecinin ardından ortalama fonlama faizinin yeniden politika faizi olan haftalık repo faize yüzde 24’e geleceği beklenecektir. Yukarıda belirttiğimiz 475 baz puan farkı (yüzde 24-yüzde 19,25) tam da bundan ileri gelmektedir.

YETERLİ VE İLAVE FAİZ ARTIŞI GEREKLİ DEĞİL

Dünyanın en büyük bankalarından JP Morgan da yaptığı açıklamada, 625 baz puanlık artışın Merkez Bankası’nın kredibilitesini tesis etmek için yeterli olduğunu ve ilave faiz artışının gerekli olmadığını belirtti. Piyasa stratejistleri de Merkez Bankası’nın enflasyon görünümündeki kötüleşmeyi ön plana çıkartarak “önden yüklemeli” bir aksiyon aldığını düşünmekte. Bu itibarla, ekonomide enflasyonu azaltıcı önlemler ile birlikte Dolar/TL kurunun önümüzdeki dönemde 6 seviyesinin altına inmesi ve daha da önemlisi asıl büyük sorun olan kurdaki volatilitenin azalacağı öngörülmektedir.

Teknik analiz olarak bakıldığında, TL açık pozisyonlanmanın yüksekliği nedeniyle Dolar/TL kurunun ilk kritik destek 5,9744’e doğru hareket edebileceği de söylenebilir. Ayrıca, bu kararın uzun vadeli faizlerde de bir miktar düşüşe yol açacağı beklenmektedir.