SON TV

Mesleğe kabul edilen bin hakim ve savcının kurasına ilişkin merak edilenler

Meslek öncesi eğitimlerini başarı ile tamamlayarak Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından mesleğe kabul edilen Adli Yargı hâkim ve Cumhuriyet savcılarının kura töreni 25 Temmuz 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak. Kura töreni sonrası bin hakim ve savcı görevlerine başlayacak. Peki kuraların açıklanmasının ardından mesleğe başlayacak olan hakim ve savcıların kararname süreci nasıl olacak. İşte merak edilenler…

Mesleğe kabul edilen bin hakim ve savcının kurasına ilişkin merak edilenler

Hâkimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi tarafından meslek öncesi eğitimlerini tamamlayan ve mesleğe kabullerine karar verilen Adli Yargı hâkim ve Cumhuriyet savcısı adayları ile İdari Yargı hâkim adaylarının kura töreni 25 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilecek. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 14.00’te gerçekleştirilecek olan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katılacak.

Kura töreninin ardından ataması yapılan hakim ve cumhuriyet savcıları, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na eş birleştirmesi için mazeret bildiriminde bulunacak. Hakimler ve Savcılar Kurulu daha sonra atamaları yapılan ve mazeret bildiriminde bulunan hakim ve savcılar için mazeret kararnamesi yayımlayacak.