SON TV

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti iddiası

Eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın hayatını kaybettiği iddia edildi.

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti iddiası

Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın bugün gün içerisinde gelen haberlerde sağlığının oldukça kötü olduğu konu edilmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kültür, Turizm Başdanışmanı ve Yurt Gazetesi yazarı İsmet Orhan, sosyal medya hesabından Mesut Yılmaz’ın hayatından ümidin kesildiğini yazmıştı.

Özel bir hastanede 5 Mayıs’ta beyin ameliyatı geçiren eski Başbakan Yılmaz’ın hakkında sosyal medyada hayatını kaybettiğine ilişkin iddialar paylaşıldı.

MESUT YILMAZ KİMDİR?

Mesut Yılmaz Anavatan Partisi kurucu üyeleri arasında yer aldı. İlk defa 1983 Türkiye genel seçimleri’nde ANAP Rize milletvekili olarak meclise girdi. 1986 ve 1990 yılları arasında Turgut Özal tarafından kurulan hükümetlerde Dışişleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirildi.

ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut’un istifasının ardından 1991 yılında yapılan kongrede yeni genel başkan seçilerek başbakan oldu. 1995 Türkiye genel seçimlerinin ardından kurulan koalisyon hükümetinde tekrar başbakan olarak görevlendirildi.

1997-1999 yılları arasında da başbakan olarak görev yaptı. 2000-2002 arasında DSP-MHP-ANAP koalisyonunda devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak yer aldı. Partisi 2002 seçimlerinde meclise giremeyince istifa etti. 2007 genel seçimlerinde Rize’den bağımsız milletvekili olarak meclise girdi.

15 Ocak 2009-2011 yılları arasında ANAP ve Doğru Yol Partisi’nin birleşmesi sonucu kurulan Demokrat Parti’de siyasi yaşamına devam etti. 2004 yılında Yüce Divan’da yargılandı. Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan oldu.

72 yaşındaki Mesut Yılmaz, Berna Yılmaz ile evli ve 2 çocuk sahibi.