SON TV

Meteoroloji’den toz taşınımı ve sağanak yağış uyarısı! 24 Nisan 2019 hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke geneline ilişkin hava durumu tahminlerini son dakika olarak duyurdu. Meteoroloji'nin bugüne ilişkin yayımladığı son dakika hava durumu verilerinde Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımına dikkat çekilirken, sağanak yağış konusunda uyarıda bulunuldu. İşte 24 Nisan 2019 hava durumu...

Meteoroloji’den toz taşınımı ve sağanak yağış uyarısı! 24 Nisan 2019 hava durumu

Meteoroloji’nin bugüne ilişkin yayımladığı son dakika hava durumu verilerinde Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımına dikkat çekilirken, sağanak yağış konusunda uyarıda bulunuldu. İstanbul hava durumu raporlarında saatlik tahmine de yer verilirken, ülke geneline ilişkin belirli bölgelerde ve illerde zirai don için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği ifade edildi. Haberimizin detaylarından, 24 Nisan 2019 Çarşamba gününe ilişkin Meteoroloji’nin son hava durumu tahminlerine ulaşabilirsiniz.

Milyonları ilgilendiren hava durumu raporları Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşıldı. Kurum, MGM resmi internet sitesi üzerinden İstanbul başta olmak üzere ülke geneline ilişkin bütün verileri açıkladı. Yayınlanan son hava durumu raporlarında Batı bölgelerinde etkisini göstermesi beklenen Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımına vurgu yapıldı ve olumsuzluklara karşı vatandaşlar uyarıldı. Öte yandan, Malatya ve Elazığ başta olmak üzere zirai don konusunda tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşların tedbirli olması konusunda da uyarı yapıldı.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK? 24 NİSAN 2019

Haberimizin detaylarından, Meteoroloji’nin son dakika hava durumu verileri ile 24 Nisan 2019 Çarşamba gününe ilişkin tahminleri bulabilirsiniz.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve batı kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunun parçalı ve çok bulutlu, Marmara ile Afyonkarahisar, Isparta, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Çorum ve Amasya çevrelerinin hafif olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’de toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı, güney ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, iç kesimlerde yer yer güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

ZİRAİ DON TEHLİKESİ: Tarımsal faaliyetin olduğu Malatya ve Elazığ çevrelerinde sabah ve gece saatlerinde hafif, yüksek rakımlı yerlerinde ise orta kuvvette zirai don riski bulunmaktadır. Yetkililerin ve çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almaları ve don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre, Ülkemizin batı kesimlerinin Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’de yer yer etkili olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (hava kalitesinde düşme, görüş mesafesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DÜN ETKİSİNİ GÖSTERMİŞTİ

İstanbul’da, dün akşam saatlerinden itibaren etkisini gösteren toz taşınımı nedeniyle özellikle araçların üzerleri tozla kaplandı. Sabah uyandıklarında araçlarının tozla kaplı olduğunu gören bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla temizlemeye çalışırken bazıları da oto yıkamacılara akın etti.

ETİKETLER: