SON TV

Milli elektrikli trenin fabrika testleri başladı

Yerli ve milli elektrikli trenin tasarım ve üretim süreci tamamlanarak raylara indi. Trenin fabrika testleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla tören düzenlendi.

Milli elektrikli trenin fabrika testleri başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının resmi internet sitesinden Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli tren setinin tasarım ve üretim sürecinin tamamlanarak raylara indirildiği ve fabrika testlerine başlandığı açıklandı.

Türkiye Vagon Sanayi AŞ’de (TÜVASAŞ) yerli elektrikli trenin fabrika testleri, Sakarya’da düzenlenen törenle başlatıldı. Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜVASAŞ AŞ Genel Müdürü İlhan Kocaarslan ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun katıldı.

YERLİ VE MİLLİ

Törende bir konuşma yapan Bakan Varank, testlerin durumuna göre milli tren setlerinin yıl içinde hizmete gireceğini belirtirken bundan sonraki hedefin 200 km üzerine çıkabilen Yüksek Hızlı Tren setlerini de yerli ve milli olarak üretebilmek olduğunu söyledi.

Bakan Varank, şehirlerarası seyahate uygun olarak hazırlanan yerli ve milli elektrikli trenin ithal olan emsallerine oranla yüzde 20 daha düşük maliyetli olduğunu aktardı. Varank, raylı sistemler sektörünün yıllık pazar hacminin 160 milyar avro civarında olduğunu ifade ederek önümüzdeki dönemde de hızlı büyüme beklentisi olduğunu kaydetti.

GÜVENLİK ÖN PLANDA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, sene sonuna kadar yerli ve milli elektrik trenin raylara ineceğini belirtirken kısa sürede de yolcu taşımacılığına başlanacağını söyledi. kaydederek, seyir emniyetinin ön planda tutulduğu trenin yolcu memnuniyetini, konfor, istek ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamak üzere dizayn edildiğini ifade etti.

Sakarya’da ilk testleri yapılan yerli ve milli elektrikli trenin yol denemelerinin ağustos ayında başlayacağı öğrenildi. 325 yolcu kapasiteli trenin kontrol sistemi ile devamlılık aksamı ASELSAN tarafından üretildi. Trenin saatteki kızı 160 km.