SON TV

Miraç Kandili’nde neler yapılır? En güzel Miraç Kandili mesajları

Miraç Kandilinde neler yapılır? Miraç Kandili ibadetleri ve duaları nelerdir? Miraç Kandilinde yapılması gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz. En güzel Miraç Kandili mesajlarını sizler için derledik. Sevdiklerinizin Miraç Kandilini tebrik etmek için Miraç Kandili mesajları gönderebilirsiniz. İşte Miraç Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalı sorusunun yanıtı ve yapılacak ibadetlerin detayları...

Miraç Kandili’nde neler yapılır? En güzel Miraç Kandili mesajları

Miraç Kandili mesajları ile İslam âlemi için mübarek kabul edilen bu günde sevdiklerinizi hatırlayın, hatırlatın. Bu doğrultuda, günün ilk saatlerinden itibaren 2019 resimli Miraç Kandili mesajları hakkında sorgulamalar bir hayli artış gösterdi. Eşinize, dostunuza, sevdiklerinize ve bütün çevrenize gerek Instagram gerekse WhatsApp üzerinden göndermek için en güzel resimli Miraç Kandili kutlama sözlerini seçebilir, beğendiğiniz görselleri iletebilirsiniz. Bu gece eller semaya yükselecek, Müslümanlar camileri dolduracak. İşte, sizler için seçtiğimiz birbirinden özel ve anlamlı 2019 Miraç Kandili mesajları ve sözleri!

En güzel ve en yeni miraç kandil mesajları burada… Recep ayının yirmi yedinci gecesi idrak edeceğimiz bu mübarek gün için geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesi üzerinden dini günler takvimine göre 2 Nisan Salı günü bir kandil günü daha dua ve ibadetler ile kutlanacak. Camilerin dolup taşacağı, ellerin semaya yükseleceği bu önemli günün Miraç Kandili mesajları ile de anlamı belirtilecek. 2019 Resimli Miraç Kandil mesajları ile siz de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. ‘Kandiliniz mübarek olsun’ yazılı en güzel, kısa ve uzun, hayırlı kandiller tebrik mesajları haberimizde. İşte Resimli Miraç Kandili mesajları ve sözleri!

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesinden daha önce dini günler takvimi yayınlamıştı. Bu takvime göre bir mübarek gece daha geldi, çattı. Her yıl Recep ayının yirmi yedinci gecesi idrak edilen Miraç Kandili, yine dua ve ibadetler ile geçirilecek. Bu geceyi en verimli bir şekilde geçirmek isteyen vatandaşlar ellerini semaya açacak. Miraç Kandili mesajları ile de bugünün anlamı ve önemi belirtilecek. 2019 Resimli Miraç Kandil mesajları ve sözleri en güzel seçenekler ile yayınlandı. ‘Hayırlı Kandiller’ ve ‘Kandiliniz mübarek olsun’ yazılı resimli kandil mesajları sizlerle…

MİRAÇ KANDİLİ MESAJLARI VE SÖZLERİ YAYINLANDI!

Miraç gecesi sevdiklerinize iletebileceğiniz dua dolu kandil mesajları seçeneklerini bu başlık altından görebilirsiniz. Whatsapp, Facebook, SMS ya da diğer sosyal medya hesaplarınızdan gönderebileceğiniz 2019 Resimli Miraç Kandili mesajları burada!

İşte Kandil mesajı seçenekleri;

Ey Rabbim! Bu gece şu sonsuz merhamet ve rahmet deryasından bir damla da olsa nasiplenmeyi kısmet eyle. Miraç kandiliniz mübarek olsun!

Semanın kapılarının sonuna kadar açılıp rahmetin sağanak gibi yağdığı böyle bir gecede düşen damlaların sizleri sırılsıklam etmesi dileğiyle… Kandiliniz mübarek olsun!

Sen ki; suskun gönüllerde saklı kalanları bilirsin, ne arzu ediyorsak en hayırlısını naip et bize Allah’ım… Hayırlı kandiller.

Ellerin duaya uzandığı sinelerin dostlara açıldığı, gözlerin masumiyet aradığı bu mübarek günde tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle…

Bugün ellerini semaya gönlünü Mevla’ya aç… Bugün günahlarından olabildiğince kaç çünkü bugün Miraç kandili… Miraç Kandiliniz mübarek olsun!

Miraç kandilin mübarek olsun. Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin.

Bin damla serpilsin yüreğine, bin tatlı mutluluk dolsun günlerine, binbir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü duaların kabul olsun, Miraç kandilin mübarek olsun…

Bir kandil gülü savur sevdiklerine, size onlardan gülücükler getirsin öyle içten öyle samimi ol ki göz yaşlarını bile tebessüme çevirsin. Kandiliniz mübarek olsun.

İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle… Kandilinizi en içten dileklerimle kutlarım.

Miraç Kandilinde neler yapılır? sorusu 2 Nisan salı günü vatandaşların gündeminde. Bu büyük geceyi ibadet ederek geçirmek isteyen Müslümanlar Miraç Kandilinde yapılması gerekenleri merak ediyor. Miraç, göğe yükselme anlamına gelir. İslam dininde, Hz. Muhammed’in Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen binek üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesi yani göğe yükselmesi Miraç olarak nitelenir. Bu kutsal gecede nafile namazları kılmak, Kuran okumak, oruç tutmak, sevdiklerine güzel sözler söylemek gerekir. İşte 2019 Miraç Kandili öncesi merak edenler için kandil gecesi yapılması gerekenler…

MİRAÇ KANDİLİ NEDİR?

Miracın Hicret’ten bir yıl ya da 16 ay önce recep ayının 27. gecesinde gerçekleştiğine inanılır. Rivayete göre Muhammed gece vakti Kâbe’den alınıp Burak adı verilen binek üstünde Mescid-i Aksa’ya götürülmüş, Burak’ı Beytül Makdis’in (Süleyman Mabedi) kalıntılarının güneybatı duvarına bağlamıştır. Muhammed sırasıyla eski Aksa denen bugünkü el-Aksa Camii’in altındaki yerden Mescid-i Aksa alanına girmiş, oradan Kubbet-üs-sahra’nın bulunduğu alana geçmiş ve orada İsa, Musa, Zekeriya peygamberlerle buluşmuştur. Günümüzde Nebi Minberi’nin bulunduğu alanda bütün peygamberlere namaz kıldırmış, oradan da Miraç Minberi’nin bulunduğu alandan göğe yükselmiştir.

Hadislere göre Muhammed bu yükselmede gök katlarını Cebrail ile birlikte aşarken sırayla Âdem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri görmüş, yedinci kat gökten sonra Sidret’ül Münteha’ya çıkmıştır. Cebrail’in Sidret’ül Münteha’dan ileriye geçememesi üzerine yolculuğunu tek olarak sürdürmüş, zaman, mekân ve cihetin olmadığı ifade edilen katta Allah ile aracısız görüşmüştür.

MİRAÇ KANDİLİNDE YAPILMASI GEREKEN İBADETLER

– Kur’ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli.

– Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli.

– Kaza, nafile namazlar kılınmalı.li.

– Tefekkürde bulunulmalı.

– Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı.

– Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli.

– Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

– Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

– Kişi kendine ve diğer mü’min kardeşlerine, hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

– Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

– Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

– O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

– Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli.

– Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

– Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

– Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

– Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e-posta ile tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

– Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.