SON TV

Moldova nerededir? İşte Moldova haritası

Türkiye ile Moldova arasında vize serbestisini içeren maddeler imzalandı. Moldova'ya artık kimlikle gidilebilecek. Peki Moldova'nın haritadaki yeri nerede? Moldova'ya nasıl gidilir? Moldova haritada tam olarak nerede yer alıyor? İşte, Moldova hakkında bazı bilgiler

Moldova nerededir? İşte Moldova haritası

Moldova harita üzerinde nerededir ve nasıl gidilir? Kimlikle seyahat edilebilir mi? Moldova’nın haritadaki yerini ve nasıl gidileceği hakkındaki bilgileri haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

VİZE SERBESTİSİ İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Moldova Başbakanı Pavel Filip ülkeler arasında vize serbestisini de içeren beş maddeyi imzaladı. Bu gelişmenin ardından ise bir çok kişi Moldova’ya nasıl gidileceğini ve nerede olduğunu araştırmaya başladı. Moldova’ya kimlikle seyahat edilebilir mi ve haritadaki yeri neresi? gibi soruların yanıtını sayfamızdan görebilirsiniz.

MOLDOVA NEREDE? İŞTE HARİTADAKİ YERİ VE SEYAHAT BİLGİLERİ

Türkiye ile Moldova arasında imzalanan anlaşma sonrasında kimlikle seyahat imkanı bulunuyor. Moldava haritada, Romanya ve Ukrayna arasında kalan bir ülkedir.

MOLDOVA’YA NASIL GİDİLİR?

Moldova’ya gitmek için en ideal yol hava yolu iledir. Ülkenin tek hava alanının başkent Kişinev’de olduğu Moldova’ya İstanbul, İzmir ve Ankara üzerinde direkt uçuşlar mevcuttur. Moldova’ya gidişte tercih edilebilecek bir diğer yol ise karayoludur. Yaklaşık olarak 13 saat süren bu yolculuk yolların çok düzgün olmaması sebebi bile pek tavsiye edilmemektedir.

MOLDOVA’YA KOMŞU ÜLKELER HANGİLERİ?

Moldova’ya sınır komşusu olan ülkeler arasında Ukrayna, Romanya ve Belarus yer alıyor.

Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa‘da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev’dir. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir Cumhuriyet olan Transdinyester bulunur.

Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır.

Moldova, tarihi boyunca sık sık işgallere maruz kalmıştır. Cumhuriyet’in esası Prut ve Dinyester nehirlerinin arasında tarihi adı Besarabya olan bölgedir. Hâlen Romanya ve Ukrayna ile iç içe geçmiş olan Moldova toprakları 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. 1812 yılına kadar 300 yıl, Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olan ve 1812 yılında Osmanlı-Rus Barış Anlaşmasıyla Rusya’nın egemenliğine giren bölge, 1918 yılına kadar Rus İmparatorluğu’nun bir vilayeti olarak kalmıştır. Rusya’nın Kırım Savaşı’nda yenilmesinden sonra Moldova’nın bir kısmı (Güney Besarabya) Romanya’ya geçmiş, ancak Rusya 1878’deki Berlin Kongresi ile bu bölgeyi geri almıştır. I. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1918’de bölge Romanya’nın eline geçmiş ve 1924 yılında (o dönemde etnik Ukraynalıların hakimiyetinde olan) Dinyester’in doğu yakasında Moldova Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (MÖSSC) kurulmuştur.