SON TV

Muharrem İnce, seçimlerde İstanbul’dan aday olacak!

CHP'nin 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) için yarışmaya hazır olduğunu söyledi. İşte Muharrem İnce'nin adaylık açıklaması...

Muharrem İnce, seçimlerde İstanbul’dan aday olacak!

CHP’nin 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi için yarışmaya hazır olduğunu söyledi.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a konuşan Muharrem İnce, yerel seçimlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

İşte Ahmet Hakan’ın bugünkü yazısı:

“BURADAN ÇIKARSAM ADAYLIĞA VARIM”

“İlk kez söylüyorum: İstanbul adaylığı için varım” diyen İnce, devamında “İstanbul’da CHP’nin yaklaşık 250 bin üyesi var. Üyelerin tamamının katıldığı bir ön seçim yapılsın. Buradan çıkarsam adaylığa varım” ifadesini kullandı.

İnce, neden ön seçim talebinde bulunduğunu da şöyle gerekçelendirdi:

“TÜRKİYE DEMEK, İSTANBUL DEMEKTİR”

“Türkiye demek, İstanbul demektir. 250 bin üye az değildir. Bu üyelerimiz harekete geçerse biz bu seçimi kazanırız. İstanbul’u kazanırsak bu başarıdan bir Türkiye hikâyesi çıkar ve Cumhurbaşkanlığı seçimini alırız”

yazının devamı için tıklayınız

24 Haziran Cumhurbaşkanı seçiminde İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan yüzde 50, Muharrem İnce 36,9, Selahattin Demirtaş yüzde 7,2, Meral Akşener yüzde 4,8, Temel Karamollaoğlu yüzde 0,9, Doğu Perinçek ise yüzde 0,2 oy aldı.

İstanbul’da milletvekili seçiminde ise Cumhur İttifakı yüzde 51 oy alırken, Millet İttifakı yüzde 35,9 oyda kaldı. İstanbul’da HDP’nin oyu ise yüzde 12,7 olmuştu.

CHP’de bu oy oranları ışığında Muharrem İnce’nin İstanbul’dan aday gösterilmesi düşüncesi ağır basmıştı. Diğer partilerin de bu adaya sıcak bakacağı düşünülürken, İnce’nin de CHP üyelerinin yapılacak bir ön seçimde kendisini istemesi durumunda görevden kaçmayacağı belirtilmişti.