SON TV

Mülki İdare Amirleri Kararnamesi’nde flaş kulis

Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete'de Yayımlanırken, Kararnamenin en geç yarın açıklanması bekleniyor.

Mülki İdare Amirleri Kararnamesi’nde flaş kulis

Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete’de Yayımlandı.

YÖNETMELİK
Karar Sayısı: 5768
Ekli “Mülki idare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulmasına karar verilmiştir.
5 Temmuz 2022
Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI
MÜLKİ İDARE AMİRLERİ ATAMA, DEĞERLENDİRME VE YERDEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1- 24/6/1986 tarihli ve 86/10782 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Mülki idare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğine geçici 5 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 6- 5 inci sınıf ilçe hizmetini yapmaktayken 6 ncı sınıf ilçelere atanması gereken meslek mensuplannm hizmet gerekleri ve ihtiyaç bulunması halinde bu Yönetmelik kapsamında diğer görevlere atanmaları durumunda burada geçirilen sürenin 6 ncı sınıf ilçe hizmetinden sayılmasına Bakan Onayı ile karar verilebilir. Bu madde, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıllık süre içinde uygulanır.”
MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan vali yardımcıları ve kaymakamlara ilişkin kararnamenin en geç yarın açıklanması bekleniyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından FETÖ’nün mülki idare yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 42 eski mülki idare amiri hakkında gözaltı kararı verilirken, 55 eski mülki idare amirinin emniyete müracaat etmeleri tebliğ edildi. Haklarında gözaltı kararı verilen 42 eski mülki idare amirinin büfe, bakkal, market gibi halka açık işyerlerinde bulunan kontörlü sabit hatlar ile operasyonel hatlar üzerinden sivil imamlar ile iletişim sağladıkları tespit edildi. Bugüne kadar yürütülen soruşturmalarda örgüt mensubu olduklarına dair haklarında ifadeler de bulunduğu belirlenen mülki idare amirlerinin tamamının daha önceden görevden ilişiği kesildiği, bir kısmı hakkında da soruşturma ve kovuşturma yürütüldüğü, yeni deliller elde edildiği öğrenildi.
2 ŞÜPHELİ İTİRAFÇI OLDU
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda yakalanan 38 şüpheli savcılık sorgusunun ardından sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Şüphelilerden 9’u tutuklanırken, 14’üne adli kontrol, 8 şüpheliye de ev hapsi verildi. Şüphelilerden 2’sinin ise itirafçı olduğu öğrenildi.
12 KAYMAKAM VE VALİ YARDIMCISI DAHA TUTUKLANDI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılğı Terör Suçları Soruşturma Bürosu adli kontrol ve ev hapsi verilen şüphelilerin tutuklanması için üst mahkemeye itiraz da bulundu. Yapılan itiraz üzerine yeniden mahkemeye sevk edilen Ahmet Altan, Mustafa Serin, Yusuf Turhan, Ali Doğan, Emrullah Temizkan, Fatih Okumuş, Salih Kalkan, Ahmet Güneri, Mehmet Erdem, Mehmet Öztürk, Mustafa Gül, Ufuk Özen Alibeyoğlu tutuklanırken, Kamil Güzel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
KARARNAME ÇALIŞMALARI NEREDEYSE TAMAMLANDI
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan vali yardımcıları ve kaymakamlara ilişkin kararname çalışmaları tamamlandı.
İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan taslak üzerinde Cumhurbaşkanlığı birimlerince değerlendirme yapılan kararnamenin yarın gün içerisinde yayımlanması bekleniyor.
40 MÜLKİ İDARİ AMİRİ DAHA İHRAÇ EDİLDİ
Hazırlanan kararname ile FETÖ’nün mülki idare amirlerine yönelik yapılan operasyonlarda ihraç edilen vali yardımcısı ve kaymakamların yerlerine atama yapılacağı öğrenildi. Söz konusu kararname öncesinde 40 mülki idari amiri daha ihraç edildiği öğrenildi.