SON TV

Nazım Hikmet’in oğlu Mehmet Nazım hayatını kaybetti! Mehmet Nazım kimdir?

Nazım Hikmet'in öz oğlu ressam Mehmet Nazım 67 yaşında, Fransa'nın başkenti Paris'te hayatını kaybetti. Peki Mehmet Nazım kimdir?

Nazım Hikmet’in oğlu Mehmet Nazım hayatını kaybetti! Mehmet Nazım kimdir?

Nazım Hikmet’in öz oğlu ressam Mehmet Nazım, Fransa’nın başkenti Paris’te hayatını kaybetti.

Türk edebiyatının usta şairlerinden Nazım Hikmet’in öz oğlu Mehmet Nazım, 67 yaşında Fransa’da hayata gözlerini yumdu. Nazım Hikmet’in oğlu Mehmet, babasının ölümünden 55 yıl sonra vefat etti.

Mehmet Nâzım’ın bir süre önce kalp rahatsızlığı yaşadığı belirtildi. Paris’te yaşayan Mehmet Nâzım’ın ölümünü ressam dostu Utku Varlık sosyal medyadan yayınladığı, “Mehmet Nâzım’ı yitirdik; Yakın ve uzak bellek, bana tarifsiz bir hüzünü anımsatıyor. Uzaklaşıyoruz yavaş yavaş” mesajıyla duyurdu.

MEHMET NAZIM KİMDİR?

Hürriyet’ten İhsan Yılmaz’ın haberine göre; Nazım Hikmet, 1950 yılında cezaevinden çıktıktan sonra Münevver Andaç’la yaşadığı ilişkiden 1951 yılında Mehmet dünyaya geldi. Hikmet ile Andaç resmi olarak evli değildi ve Nazım Hikmet oğlu Mehmet üç aylıkken Türkiye’den ayrıldı. Mehmet Nazım babası Nazım Hikmet’le küstü ve bugüne kadar babası hakkında hiç bir açıklama yapmadı.

Mehmet Nazım’ın yaşadığı süre boyunca Fransa’da olmasının dışında ne yaptığı bilinmiyor.

Mehmet Nazım, 67 yaşında Fransa’da hayata gözlerini yumdu.

NAZIM HİKMET, OĞLU MEHMET NAZIM İÇİN ŞİİR YAZMIŞTI

Nâzım Hikmet, Bulgaristan’ın Varna kentinde oğlu için yazdığı ‘Mehmet’ şiirinde ona olan özlemini şu dizelerle anlatıyordu:

Karşı yaka memleket, sesleniyorum Varna’dan, işitiyor musun?
Memet! Memet!
Karadeniz akıyor durmadan, deli hasret, deli hasret, oğlum, sana sesleniyorum, işitiyor musun?
Memet! Memet!