SON TV

O hakim MHP’ye üye kaydını yaptırdı

1988 yılında Hakkari’de hakimliğe başladıktan sonra Suluova, Dinar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlıkları yapan, Bolu ve İzmir Hakimliği’nin ardından da 2012 yılında emekli olan hakim Tülin Tuncay, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında çağrı üzerine eşi Adnan Tuncay ile birlikte mesleğe dönmüştü. Son kararnameyle Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili olarak atanan Can Tuncay’ın annesi olan Tülin Tuncay, 2017 yılından bu yana görev aldığı Muğla Hakimliği’nden yaş haddinden dolayı emekli olmuştu. Darbe girişiminden sonra göreve gelerek devleti zor dönemde yalnız bırakmayan isim olarak hafızalara kazınan Tuncay, Milliyetçi Hareket Partisi’ne üye kaydını yaptırdı.

O hakim MHP’ye üye kaydını yaptırdı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Tülin Tuncay, 8 yıl İstanbul Barosunda avukatlık yaptıktan sonra 1988 yılında Hakkari’de hakim olarak göreve başladı. Hayatını kendisi gibi hakim olan Adnan Tuncay ile birleştiren Tülin hakim, daha sonra Amasya’nın Suluova İçesi ardından da Afyonkarahisar’ın Dinar İlçesinde Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yaptı. Bolu ve İzmir hakimliğinin ardından 2012 yılında emekli olmaya karar verip meslekten ayrılan Tülin Tuncay, FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında çağrı üzerine eşi Adnan Tuncay ile birlikte 2017’de Bodrum Hakimliği’nde yeniden göreve başladı. 2018 yılındaki HSK Yaz Kararnamesiyle Muğla Hakimliği’ne atanan Tulin Tuncay, 6,5 yıl görev yaptıktan sonra yaş haddinden emekli oldu.

Yargı camiası tarafından darbe girişimi sonrasında emekli olmasına rağmen tekrar görevine dönmesiyle hafızalara kazınan isimler arasında yer alan Tuncay, MHP Muğla İl Başkanlığına kaydını yaptırdı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, Tuncay’a “hoşgeldin” diyerek şu paylaşımda bulundu:

“İstanbul Hukuk Fakültesinde 12 Eylül 1980 öncesi yıllarından arkadaşım Hakim Tülin Tuncay bugün partimize üye kaydını yaptırdı.
Çeşitli illerde Seçim Kurulu Başkanlığı yapan Değerli arkadaşıma hoşgeldin,
Seçim Hukuku konusunda engin bilgilerinden çok faydalanacağız diyorum.”