SON TV

O tetkik hakime yer değiştirme cezası

Ankara Balgat'ta anahtarlarını unuttukları için oturdukları binanın önünde bekleyen Mujtaba M. (22) ve Ayrullah N'ye (23) kimlik sorduktan sonra yere yatırıp birine tekme atıp diğerini silahla vuran Yargıtay Tetkik Hâkimi, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararıyla Viranşehir Hakimliğine gönderildi.

O tetkik hakime yer değiştirme cezası

Yargıtay’da görev yapan tetkik hakim C.O., silah doğrulttuğu gençlerden birinin sırtına tekme atıp kafasına kabzayla vurmuş, iki genci de yere yatırdıktan sonra diğerinin bacağına ateş ettiği ortaya çıkmıştı. İhbar üzerine olay yerine gelen polislere, gençlerden birinin elini beline attığını ve silah çıkarıp kendisine zarar vereceği düşüncesiyle hareket ettiğini söyleyen hakimin ifadesinin, güvenlik kamerasındaki görüntülerden farklı olduğu ortaya çıkmıştı.

13 YIL HAPSİ İSTENDİ

Adli Tıp Kurumu raporunda, Ayrullah’ın silahla yaralanmasının basit tıbbi müdahale ile giderilemeyeceği, kemik kırıklarının hayati fonksiyonları ağır etkilediği belirtilmişti. Savcılık, hakimin ‘Kasten yaralama’ ve ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçlarından 13 yıl hapsini istedi.

VİRANŞEHİR HAKİMLİĞİNE GÖNDERİLDİ

Önümüzdeki günlerde yargılanacak olan hakimin yaşanan olayın ardından HSK kararıyla Viranşehir hakimliğine gönderildiği öğrenildi. Hakim C.O.’nun Karasu Cumhuriyet Savcılığından Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 2021 yılındaki kararnamesiyle Yargıtay’a tetkik hakim olarak görevlendirildiği öğrenildi.

KAYNAK : SABAH