SON TV

OECD’ye göre Türkiye risk altındaki birinci ülke!

OECD'nin raporuna göre, Türkiye antibiyotik direnci konusunda ilk sırada bulunuyor. Antibiyotiklerin hastalar üzerinde en az etkili olduğu ülkler arasında Türkiye başı çekiyor

OECD’ye göre Türkiye risk altındaki birinci ülke!

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün antibiyotiklerin hasta kullanımları üzerindeki etkisini araştıran  raporu korkunç gerçeği ortaya koydu. Rapora göre, Türkiye antibiyotik direnci konusunda ilk sırada bulunuyor. Bu da demek oluyor ki  antibiyotiklerin hastalar üzerinde en az etkili olduğu ülke Türkiye. Türkiye’yi sırası ile Yunanistan ve Güney Kore takip ediyor.

Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) antibiyotiklerin hasta kullanımları üzerindeki etkisini araştıran bir rapor yayınladı. OECD’nin yayınladığı raporda antibiyotiklerin hastalar üzerinde ne derece etkili olduğu ülkelere göre sıralandı. Yapılan araştırma sonucunda Türkiye’nin antibiyotik direnci konusunda ilk sırada olduğu öğrenildi. Antibiyotiklerin Türkiye’deki hastalar üzerinde en az etkili olduğunun ortaya çıktığı raporda Türkiye’yi sırası ile Yunanistan ve Güney Kore takip etti.

ÖNLEM ALINMAZSA 2.4 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBEDECEK

Bilim uzmanlarına göre, basit soğuk algınlıkları ya da grip tedavisinde bile antibiyotiklere başvurulması, geçmişte hayvan yemlerine kontrolsüz bir şekilde koruyucu olarak antibiyotik katılması gibi bilinçsiz kullanımlar, bakterilerin antibiyotik ilaçlara yönelik dirençlerinin artmasına yol açtı. Antibiyotik direncinin artması, doğrudan antibiyotiklerin etkisinin azalmasına da sebep oldu.

Antibiyotiklere dirençli bakterilerin artması yüzünden 2015 ve 2050 yılları arasında Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da gerekli tedbirler alınmadığı takdirde 2.4 milyon kişinin hayatını kaybedeceği uyarısı yapılırken, kişi başına yılda 2 dolarlık bir yatırımla bu ölümlerin dörtte üçünün engellenebileceği belirtildi.