SON TV

Okul ve mesai saatleri illere göre değişecek! Yaz saati uygulamasında değişiklik!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sürekli yaz saati uygulamasıyla öngörülen tasarrufun gerçekleştiğini belirterek, valiliklere bir talimat gönderip, okul saatleri ve mesai saatleri ile ilgili düzenleme yapılmasını istedik. Edirne ile Kars’ın eğitim ve mesai saatleri aynı olacak diye bir şart yok” dedi.

Okul ve mesai saatleri illere göre değişecek! Yaz saati uygulamasında değişiklik!

Okul saatlerinin değişip değişmeyeceği 2019 yılı itibari ile araştırılıyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaz saati ile ilgili bir açıklama yaptı. Bakan Dönmez açıklamasında ‘Okul saati illere göre değişebilir’ cümlesine de yer verdi.

OKUL SAATLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘Okul saati illere göre değişebilir’ dedi.

CNN TÜRK’te açıklamalarda bulunan Dönmez, sürekli yaz saati uygulaması için, “İTÜ ile öngörülen tasarruf miktarları oldu mu diye bir çalışma daha yaptırdık ve öngördüğümüz gibi tasarrufların gerçekleştiğini gördük. Valiliklere bir talimat gönderip, okul saatleri ve mesai saatleri ile ilgili düzenleme yapılmasını istedik. Edirne ile Kars’ın eğitim ve mesai saatleri aynı olacak diye bir şart yok. Benim bildiğim kadarıyla da İstanbul’da eğitim saatler 08.30, 9.00 civarına kadar çekildi” dedi.

‘Bor’lu araç yakıtı

Borun nükleer çalışmalara uygun hale getirilmesi için çalışma yaptıklarını ifade eden Dönmez, “Bor karbürü Eti Maden üretecek. Bir teknoloji ortağıyla fabrikalar kurulacak. Boru daha katma değerli ürünlere getireceğiz. Bu katma değerli ürünleri portföyümüze koydukça satış rakamlarımız artacak. Hidrojenli arabalarda bor yakıt olarak kullanılacak. Ama orada yakıt bor değil, hidrojen. Kullanılan yakıt içerisinde bor bulunuyor. Ama borun bulunma amacı hidrojeni tutması. Nükleer çalışmalara uygun hale getirilmesi için çalışmalara devam ediyoruz. Örneğin, bor karbür savunma sanayisinde kullanılıyor. Tonu 30 ila 40 bin dolar arasında değişiyor. Nükleer santrallerde kullanılan bor izotoplarının tonu 1 milyon doları aşıyor” dedi.

Elektrik yardımı

Düzenli sosyal yardım alan 2.5 milyon hane olduğunu ifade eden Dönmez, “Onlara elektrik yardımlarına başlayacağız. Hane halkı sayısına göre sınıflandırılarak 75 kilowatt ile 150 kilowatt arasında değişen elektrik yardımları için en kısa zamanda çalışmayı tamamlayıp yayınlayacağız. Buradan yaklaşık 10 milyon vatandaşımız faydalanabilecek” diye konuştu.

Markette satılacak

Dönmez, Boron temizlik ürününün de Türkiye genelinde satılması için birkaç büyük marketlerle anlaşma yapıldığını söyledi. Dönmez, “Doğal yaşama bir dönüş var. Boron, doğal bir ürün kullanayım, kimyasal ürünler bulunmasın, diyenler için geliştirildi. Temizlik ürünlerinde boru sadece Eti maden kullansın diye bir talebimiz yok. Diğer temizlik firmaları da bor içerikli temizlik ürünleri kullanabilirler, ürün geliştirmelerinden mutluluk duyarız” dedi.

ETİKETLER: