SON TV

Orionid meteor yağmuru ne zaman izlenebilecek?

Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biri olan Orionid meteor yağmurları, 21-22 Ekim tarihleri arasında çıplak gözle izlenebilecek

Orionid meteor yağmuru ne zaman izlenebilecek?
Ekim ayının ilk günlerinde dünyaya ulaşmaya başlayan meteorların gökyüzünde meydana getirdiği, ‘Orion meteor yağmuru’ olarak da bilinen meteor yağmuru 21-22 Ekim tarihleri arasında meraklılarına  görsel bir şölen sunacak. Meteor yağmurlarını çıplak gözle izlemek mümkün olacak. Bu şölenin en iyi izleneceği saat aralığının ise gece 1 ile 4 arası olacağı bildiriliyor.
Orionid meteor yağmuru görsel bir şölen oluşturacak. Bu şöleni kaçırmak istemeyenler iki gece uykusuzluğa razı olacak.  Zira gökyüzündeki bu şölen gece izlenebilecek.
Ekim ayının ilk günlerinde gezegenimize ulaşmaya başlayan meteorların gökyüzünde oluşturduğu ve ‘Orion meteor yağmuru’ olarak da bilinen meteor yağmuru 21-22 Ekim tarihleri arasında izlenebilecek.

NASA’nın verilerine göre meteorlar saatte ortalama 240 bin km hızla yol alıyor ve bu hızla hareket eden meteorlar gökyüzünde birkaç saniyeden bir dakikaya kadar süren parıldamalar yaratıyor.

Meteor yağmurları çıplak gözle izlenebilecek.

Ancak hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, meteor yağmurunu izlemek daha kolay olacak.
Uzmanlar bu şölenin en iyi izleneceği saat aralığının ise gece 1 ile 4 arası olacağını belirtiyor.

ORİONİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

ORİONİD METEOR YAĞMURU NEDİR?
Her yıl Ekim ayında gözlemlenen Orionid meteor yağmurları Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biridir.
En son 1986’da karşılaştığımız Halley, Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlıyor.
Dünya’dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı oluyor.

 

ETİKETLER: