SON TV

Oruç bozmanın cezası nedir? Diyanet açıkladı!

Ramazan ayı yaklaştıkça 'oruç bozmanın cezası nedir?' sorusu akıllara geliyor. Diyanet açıkladı, işte orucu kasten bozmanın cezası...

Oruç bozmanın cezası nedir? Diyanet açıkladı!

Ramazan ayında farz ibadetini yerine getirmek için oruç tutan vatandaşlar bazı durumlarda istemeyerek de olsa orucunu bozabiliyor. Bu gibi talihsizlikler yaşayan kişiler ‘oruç bozmanın cezası nedir2 sorusunun cevabını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden alınan bilgilere göre kasten orucu bozmanın cezasını bu başlık altında derledik.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sıkça sorulan sorular köşesinde bu konu ile ilgili bir soru da yanıtını buldu. Kasıtlı olarak oruç bozmanın cezası iki kamerî ay veya 60 gün ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna da gücü yetmeyen kişi, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Oruç bozmanın cezası ile ilgili detaylı bilgileri aşağıdan hemen okuyabilirsiniz.

ORUÇ BOZMANIN CEZASI NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden ‘oruç bozmanın cezası nedir’ sorusuna yanıt verildi. İşte orucu kasten bozmanın cezası;

Orucu kasten, yani mazereti olmadığı halde bilerek bozmak, Ramazan’ın hürmetine saygısızlıktır ve büyük günahtır. Hz. Peygamber (s.a.s), orucunu bu şekilde bozanların keffâret ile yükümlü olacaklarını belirtmiştir (Buhârî, Savm, 30; Hibe 20; Nafakât, 13; Keffârâtü’l-eymân, 2-4; Müslim, Sıyâm, 81). Oruç keffâreti, iki kamerî ay veya 60 gün ara vermeksizin oruç tutmaktır. Buna da gücü yetmeyen kişi, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur. Bu keffâretin yanında ayrıca, tövbe edilmesi ve bozulan orucun da kazası gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 261-262).

HANEFİLERE GÖRE ORUÇ BOZMANIN CEZASI

Hanefilere göre kasten hiçbir mazeret yokken orucun ortasında yemek yiyip su içmenin cezası olarak 61 gün oruç tutmak gerekir. Karı, koca arasında gerçek bir yakınlık kurulursa (cinsel) bundan dolayı da 61 gün oruç tutmak gerekir.

İMAMI ŞAFİİ’YE GÖRE ORUÇ BOZMANIN CEZASI

İmamı Şafii’ye göre ise kasten yemek içmekten dolayı günaha giren kişi 1 gün kaza gerekir. Ama cinsel yakınlıktan 61 gün oruç tutmak gerekir.

Sual: Ramazan günü orucu bozup kefaret gerektirenler ve gerektirmeyenler nelerdir?

CEVAP;

Gerektirenler şunlardır:

1- Bilerek yiyip içmek.

2- Cinsel ilişkiye girmek.

3- Ramazanda, kaza gerektiren bir şey yaparak orucunu bozanın, aynı ramazanın başka gününde de bu şeyi, “nasıl olsa kefaret gerektirmiyor” diye kasten yine yapması.

4- Sigara içmek.

5- Gıybet, sürme çekmek ve kan aldırmak gibi, orucu bozmadığı iyi bilinen şeyden sonra, oruç bozuldu sanarak, yiyip içmek.