SON TV

Oruç Reis’e tacizde bulunmak isteyen Fransız ve Yunan gemileri kaçtı

Hasarla sonuçlanan Yunan gemisinin tacizinin ardından Fransız gemisinin de Oruç Reis'i taciz ettiği ortaya çıktı. Konu Fransız ve BAE medyalarında yer aldı.

Oruç Reis’e tacizde bulunmak isteyen Fransız ve Yunan gemileri kaçtı

Doğu Akdeniz’de 1 Eylül’e kadar Navtex ilan edilmesine rağmen uyarılara aldırmayan Fransa ve Yunanistan Oruç Reis gemisine tacizde bulunmaya çalıştı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya’da attığı haklı ve kararlı adımların ardından bölgede gerilimi artırmayı hedefleyen Fransa, Türkiye’nin ilan ettiği Navtex bölgesine Fransız fırkateyni gönderdi.

YUNAN GEMİSİ HASAR GÖRDÜ

Fransa’nın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de, bölgeye savaş uçaklarını göndermişti. Türkiye’nin bütün uyarılarına karşın Türk savaş gemilerinin refakatinde sismik araştırmalar sürdüren Oruç Reis gemisine ani manevra yaparak tacizde bulunmak isteyen Yunanistan’a ait Limnos isimli fırkateyne, Kemal Reis adlı firkateynimiz müdahalede bulunmuştu. Hasar gören Yunan gemisi tersaneye çekilirken, aynı günlerde bir de Fransız fırkateyninin taciz girişiminde bulunduğu öğrenildi.

Oruç Reis'e tacizde bulunmak isteyen Fransız ve Yunan gemileri kaçtı

FRANSIZ FIRKATEYNİ KAÇTI

Fransa ve BAE medyasında yer alan haberlere göre, bölgede bulunan Fransız fırkateyninin telsiz konuşmalarında Yunan yetkililere “Gemimizin bütün dijital göstergeleri kilitlendi. Navigasyonumuz çalışmıyor. Silah sistemlerimiz ‘off’ konumuna geldi” şeklinde mesaj iletmeye çalıştı.

Fransız gemisinden Yunanistan’a gönderilen yardım çağrısında “Üzerimizde tanımlayamadığımız yüzlerce cisim uçuyor. Bunların ne olduğunu anlayamıyoruz. Bütün sistemimizi kilitledi. Geminin bütün dijital sistemi kontrolümüzden çıktı. Bize kılavuz gönderin” denildi.

Ancak Fransızların yardım çağrısı Yunan Sahil Komutanlığına ulaşmadı. Yardım gelmeyeceğini anlayan Fransız fırkateyni bölgeden kaçmak süretiyle uzaklaştı.

ABD GEMİSİ GİRİT’TE

Olayın ardından “yüzen üs” şeklinde anılan ABD’nin takip ve gözlem gemisi “acil koduyla” Girit’e geldi. ABD’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu gemi, bölgedeki faaliyetleri gözlemleyecek, Türkiye’nin nasıl bir sistem kullandığını çözmeyi deneyecek.