SON TV

Oruç Reis’in faaliyet sahası

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, Birleşmiş Milletlere (BM) bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları içinde faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritayı yayınladı.

Oruç Reis’in faaliyet sahası

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Oruç Reis’in faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritayı paylaştı.

Erciyes, bölgede gerilim oluşturanın maksimalist talepleriyle Yunan tarafı olduğunu belirten Erciyes, Türkiye’nin hukuki tezlerini anlattı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de başlattığı deniz yetki alanları içinde sismik araştırma faaliyetlerini Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiğini hatırlatan Erciyes, büyük yaygara koparan Yunanistan’ın bunun üzerine Oruç Reis’in faaliyet alanının kendisine ait olduğunu iddia ettiğini söyledi.

Büyükelçi Erciyes, “Yunanistan ana karasına 580 kilometre uzaklıktaki Kastellorizo (Meis) adlı 10 kilometrekarelik Yunan adası nedeniyle Yunanistan, 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep ederek, Oruç Reis’i durdurmaya ve Doğu Akdeniz’i Türkiye’ye kapatmaya çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Erciyes, Yunan tarafının bu iddiasının uluslararası hukukla bağdaşmadığının altını çizen Erciyes, şunları söyledi:

“BU MAKSİMALİST İDDİA ULUSLARARASI HUKUKA UYUMLU DEĞİLDİR”

“Bu maksimalist iddia, uluslararası hukukla uyumlu değildir. Hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Ancak Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD’den bu iddiayı desteklemesini ve Türkiye’ye, meşru hidrokarbon faaliyetlerini durdurması için baskı yapmasını istiyor. Bu kabul edilebilir ve makul değildir. Bu ülkeler bunun yerine Yunanistan’dan adaletsiz, haksız ve absürt iddialarına son vermesini istemelidir. Bölgede gerilim yaratan Türkiye değil, bu tür maksimalist iddiaları nedeniyle Yunanistan’dır.”