SON TV

ÖSYM, 2018 KPSS tercih klavuzunu yayımlandı! 2018 KPSS tercihleri nasıl yapılır?

KPSS 2018 tercih işlemleri bugün itibariyle başladı. KPSS'nin tercih klavuzundaki mezun olduğunuz bölüm kodu ile tercih yapılabilecek. ÖSYM takvimine göre bugün başlayan 2018/2 KPSS tercihleri 20 Aralık tarihine kadar devam edecek. Peki KPSS tercihleri nasıl yapılır? İşte 2018 KPSS tercih kılavuzu..

ÖSYM, 2018 KPSS tercih klavuzunu yayımlandı! 2018 KPSS tercihleri nasıl yapılır?

ÖSYM’den memur adaylarına müjde. KPSS 2018 Lisans, önlisans ve ortaöğretim tercih klavuzu yayımlandı. 2018 KPSS sınavı sonucunda barajı aşan memur adayları bugünden itibaren alım yapan kamu kuruluşlarına girmek için başvuru yapabilecekler.

KPSS 2018/2 puanına göre, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme işlemleri için tercih süreci bugün itibariyle başladı. KPSS 2018/2 tercih kılavuzunu resmi sayfası üzerinden paylaşan ÖSYM, son gün hatırlatmasında bulundu. İşte, KPSS 2018/2 tercih klavuzu ilgili detaylar..

KPSS-2018/2 tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM), ortaöğretim ve önlisans düzeyindeki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanına göre bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak için aday tercihleri, için 10 günlük bir süre var. Adaylar, KPSS tercih işlemlerini ÖSYM AİS üzerinden tamamlayacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adayların ilgili kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

2018 KPSS TERCİHLERİ İÇİN SON GÜN NE ZAMAN?

2018 KPSS tercih işlemleri 11 Aralık – 20 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Adaylar tercih işlemlerini ÖSYM AİS üzerinden tamamlayacak. Yerleştirme sonuçları da ÖSYM sonuç sistemi üzerinden sorgulanacak.

TERCİH İŞLEMLERİ İÇİN GİRİŞ YAPINIZ

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacak.

ÖSYM TERCİH DUYURUSU

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adayların ilgili kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir

Adaylar tercihlerini 11-20 Aralık 2018 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 20 Aralık 2018 gecesi, saat 23.59’da sona erecektir. Tercihte bulunacak adayların Ek’te yer alan KPSS-2018/2 Tercih Kılavuzunu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.

KPSS TERCİH KLAVUZU İLE KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?

1.1 Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.

1.2 ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuz, ilgili mevzuat uyarınca atama izni alınmış olan kadroları ve pozisyonları, bunlar için aranan nitelikler ile kontenjanlarını kapsamaktadır.

1.3 Adayların bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

1.4 Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır. 1.5 İlgili Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar.

ETİKETLER: