SON TV

Patlamanın ardından Beyrut’ta 2 hafta OHAL ilan edildi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan Beyrut Limanı'nda dün yaşanan patlamanın ardından Beyrut'ta 2 haftalık olağan üstü hal ilan edildi.

Patlamanın ardından Beyrut’ta 2 hafta OHAL ilan edildi

Lübnan’da Beyrut Limanı’nda dün yaşanan patlamanın ardından Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, Beyrut’ta 2 hafta süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine karar verdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn başkanlığında toplananSavunma Konseyi, başkentte 18 Ağustos 2020’ye kadar OHAL ilan edildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ ORDUNUN DENETİMİNDE

Beyrut’ta güvenliğin sağlanması görevini ordunun üstlenmesine karar veren Konsey, iç güvenlik güçleri, gümrükler, liman ve havalimanlarındaki silahlı güçler, silahlı koruma birlikleri ve itfaiyecilerin denetimimin de orduya verilmesine karar verdi.

ALINAN KARARLAR

Konsey ayrıca; Yaralıların hastane masraflarının karşılanması için hastanelere fon tahsis edilmesi, hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi, patlamada buğday silolarının zarar görmesi sebebiyle buğday tedarikinin yapılması, ithalat ve ihracat faaliyetinin sürdürülebilmesi için Trablus Limanı’nın hazırlanması, meydana gelen zararın tespiti için Lübnan ordusuyla koordineli olarak Yüksek Yardım Komisyonu kurulması ve evleri kullanılamayacak duruma gelen ailelere komisyonca barınak sağlanması, yabancı ülkelerden gelecek yardımlar için özel bir fon kurulması gibi kararlar aldı.