SON TV

Prostat kanseri ve beyin hasarının tedavisinde yapay zekalı müthiş adım!

Çinli ve Singapurlu bilim insanlarından prostat kanseri ve beyin hasarının tedavisinde yapay zekalı müthiş adım!

Prostat kanseri ve beyin hasarının tedavisinde yapay zekalı müthiş adım!

Yapay zeka artık hayatımızın her alanında etkin ve başarılı bir şekilde kullanılmaya başlandı. Asyalı bilim insanlarının geliştirdikleri yapay zeka sistemleriyle beyin hasarlarının tanımlanması ve prostat kanserinin önüne geçilmesi konularında önemli adımlar atıldı. Çinli bilim insanlarının geliştirdikleri yapay zeka, beyin hasarlarının tanımlanması konusunda doktorlara yardım edecek. Ayrıca yine Singapurlu bilim insanları prostat kanserinin de önüne geçebilecek bir yapay zeka sistemi geliştirilmesinde önemli adımlar attı.

DOKTORLARA YARDIM EDECEK

Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yapay zeka sistemi beyin hasarlarının tanımlanması konusunda doktorlara yardım edecek. Çin’de bilim insanları ve doktorların birlikte geliştirdiği yapay zeka sistemi, beyin hasarlarının tanımlanmasında kullanılacak.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bilimleri Akademisi’nden bilim insanları ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndan doktorların 5 yıldır üzerinde çalıştıkları yapay zeka sistemi, beyin hasarı oluşan kişilerde bunun tanımlanması ve değerlendirilmesinde doktorlara yardım edecek.

Özellikle bilinç kaybı ve bozukluğu (DOC) yaşayan hastaların, bilinçlerini yeniden kazanmasında önemli rol oynaması beklenen sistem, beynin farklı bölümlerindeki yapıların birbiriyle iletişim kurmak için oluşturduğu ağları görüntüleyerek bu görüntüye dayalı kıymetlendirme yapıyor.

10 BİNLERCE GÖRÜNTÜYÜ İZLEDİ

Yapay zeka, bugüne kadar bilinç bozukluğu yaşayan 63 hastadan 10 binlerce görüntüyü inceledi, bilinci geri gelebilecek ve gelemeyecek hastaları yüzde 88 oranında doğru teşhis edebildi.

Çalışmayı yöneten Song Ming, beynin çalışması sırasında birçok bölgenin birlikte hareket ettiğini ve iletişim ağları oluştuğunu dile getirdi.

Doktorların beyindeki iletişim ağlarının bilinç bozukluğu ile doğrudan bağlantısını göremediğini ve yapay zekanın bu hastalığı anlamak için yeni ipuçları sağlayabileceğini aktaran Song, yapay zekanın, tam değerlendirme yapmasını ve beyin yaralanmaları konusunda ön bilgi sağlayabilmesini umduklarını bildirdi.

Song, bununla birlikte, yapay zeka modelinin geçerli ve güvenilir bir sistem olabilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekti. Çalışma uluslararası eLife dergisinde yayınlandı. Bilinç bozukluğu yaşadıktan sonra bir kısım hastalar, yatalak kalabiliyor veya bitkisel hayata girebiliyor.

Çin’de beyin travması, darbe alma ve diğer beyin hastalıklarının neden olduğu 500 binden fazla hastanın kronik DOC yaşadığı belirtiliyor. Bununla birlikte her yıl 70 bin ila 100 bin yeni vakanın ortaya çıktığı kaydediliyor.

PROSTAT KANSERİNDE YAPAY ZEKA

Ayrıca yine yapay zeka kullanılarak prostat kanserinin de önüne geçilebileceği konusunda önemli bir başarıya imza atıldığı öğrenildi. Bilim insanları Prostat kanserinde kişiye özel ilaç dozajını belirleyebilen ve ilacın etkilerini tespit edebilen bir yapay zeka platformu geliştirdi. Yöntem sayesinde ilerlemiş seviyedeki tümörün yayılmasının durduğu gözlemlendi.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden bilim insanları prostat kanseri tedavisinde önemli bir başarıya imza attı. Bir yıl boyunca adı açıklanmayan bir hastaya prostat kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaç verildi. Dozajı uzmanlar tarafından ayarlanan ilacın hastadaki etkileri haritalandı.

Ancak tümörde herhangi bir gelişme gözlemlenmedi. Sonraki aşamada ise çalışma grubu tarafından tasarlanan kanser tedavisinde gerekli dozu hesaplayabilen Curate.AI olarak adlandırılan bir yapay zeka platformu kullanıldı.

İlaç dozajını kendisi ayarlayabilen ve hastanın ilaca verdiği tepkiyi değerlendiren yapay zeka platformu sayesinde ileri seviyedeki prostat kanserinin yayılmasının durduğu görüldü. Uzmanlar, yapay zeka güdümlü dozaj sayesinde çalışma dönemi boyunca PSA’nin en düşük düzeyde olduğunu kaydetti.

Çalışma yazarı Profesör Dean Ho, hasta için kişisel tedavi dozunu hızlı bir şekilde ayarlayabilen ve böylece en iyi tedaviyi sağlayan CURATE.AI’nin eşsiz bir yöntem olduğunu ifade etti. Ho ayrıca, geliştirdikleri yapay zeka temelli tedavinin hastaların hayatını kurtaracak yeni bir yöntem olduğunu ve böyle bir işe imza attıkları için gurur duyduklarını söyledi. Çalışmalarının devam ettiğini belirten Ho ve ekibi, bu uygulamayı kardiyovasküler tıp, diyabet yönetimi ve bulaşıcı hastalıklar gibi alanlarda da kullanmak istediklerini kaydetti. Çalışmaya dair veriler, Advanced Therapeutics’te yayınlandı.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: