SON TV

Putin koronavirüs aşısının tescillendiğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı ilk aşıyı onayladıklarını duyurdu.

Putin koronavirüs aşısının tescillendiğini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devlet yetkilileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescillendiğini söyledi.

İLK KORONA AŞISINA RUSYA’DAN ONAY

Dünyada ilk koronavirüs aşısını tescil ettiklerini söyleyen Putin, bunun tüm dünya için oldukça önemli olduğunu söyledi. Putin, aşı üzerine çalışanlara teşekkür etti. Gereken tüm denetimlerden geçen aşının oldukça etkili olduğunu belirten Putin, istikrarlı bir bağışıklık oluşturduğunu ifade etti.

KIZI DA YAPTIRDI

Moskova merkezli Gamaleya Enstitüsü’nce geliştirilen aşı, Rusya Sağlık Bakanlığından onay aldı. Putin ayrıca, kızının da söz konusu aşıyı yaptırdığını dile getirerek, kızının aşının ardından hafif ateşinin çıktığını ancak daha sonra hızlıca geçtiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı, ülkesinin aşı için seri üretime çok yakında başlayacağını umut ettiğini aktardı.

EYLÜLDE SAĞLIKÇILAR, OCAKTA HALK

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ise aşının eylül ayından itibaren sağlık çalışanlarına uygulanacağını kaydetti.

Vaka sayısı bakımından dünyada 4. sırada yer alan Rus halkı, gönüllülük esasına göre Ocak 2021’den itibaren aşı yaptırabilecek.