SON TV

Brunson ABD’ye gidecek mi? Avukatı Brunson’un kararını açıkladı

Rahip Brunson davasının dördündü duruşması bu sabah saatlerinde Aliağa'ya getirilen Brunson'un mahkemede ifade vermesiyle başladı ve görüldü. İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savcı Brunson için getirilen Adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi. Mahkeme kararı açıkladı. Avukatı da Brunson'un ABD'ye dönme kararını açıkladı. İşte ayrıntılar

Brunson ABD’ye gidecek mi? Avukatı Brunson’un kararını açıkladı

PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan papaz Andrew Craig Brunson’un hakkında verilen serbest bırakılması kararı sonrası avukatı açıklama yaptı.

Son dakika! Rahip Andrew Craig Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, dava sonrası yaptığı açıklamada, “Brunson gider diye düşünüyorum. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz temyiz edeceğiz itiraz haklarımızı kullanacağız.” dedi.

Bugün davası görülen Andrew Craig Brunson’un tahliye edilmesi sonrasında avukatından açıklama geldi.

‘Dağ fare oldu. Bu davada bu kadar büyütülecek birşey yoktu. Bu kadar kriz yaratacak bir durum da yoktu. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine Türkiye’nin bu kadar mağdur olmasına ilişkilerin bu kadar gerilmesine hiç gerek yoktu. iddianameye bakıldığında. Bugün için tahliye beklemiyorduk. Biraz hızlı oldu. Brunson tahliye olduğunu duyunca sevindi ve duygulandı. Bundan sonraki planını bilemiyorum, kendi takdiridir. Yurtdışına gidebilir.Türkiye’yi seven bir insandı ama bu yaşananlar onu çok üzdü, şuan için gitmek zorunda. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz, kararı kabul etmiyoruz teymize götüreceğiz.’ şeklinde konuştu.

BRUNSON SERBEST BIRAKILDI

Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı da kaldırılan Brunson, yattığı süre gözönüne alınarak serbest bırakıldı.

Amerikalı Rahip Andrew Craig Brunson için beklenen karar açıklandı. Mahkeme heyeti Papaz Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Bu ceza Papaz Brunson’un tahliye olması anlamına geliyor. Rahibin hapiste yattığı süre bu cezadan düşülünce rahip Brunson serbest kalmış oluyor. Papaz Brunson 35 yıl hapis cezası ile yargılanıyordu.

AVUKATI BİLE BEKLEMİYORDU

Mahkemenin bugün nihai karar vermesi beklenmiyordu. Sonuca Papaz Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt bile çok şaşırdı. Halavurt ‘Ben de karar beklemiyordum’ dedi. Davayı ‘dağ fare doğurdu’ şeklinde yorumlayan Halavurt ‘İddianameye baktığımızda bu kadar kriz yaratacak durum yoktu” dedi. Andrew Craig Brunson’un evine gittiğini belirten avukatı Türkiye’yi sevmesine rağmen ülkeden ayrılacağını söyledi. Halavurt ‘Bir güvenlik sorunu olabilir. Brunson Türkiye’den gider diye düşünüyorum” dedi.

ETİKETLER: