SON TV

Resmi Gazete’de yayımlandı: DSÖ, Türkiye’de ofis açıyor

Ankara'da 9 Temmuz'da yapılan anlaşma doğrultusunda Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye'de ofis açmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlandı: DSÖ, Türkiye’de ofis açıyor

Türkiye ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) arasında 9 Temmuz’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Avrupa Bölge Ofisi Vasıtasıyla Dünya Sağlık Örgütü Arasında İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık DSÖ Coğrafi Ayrık Ofisinin İstanbul’da Kurulmasına İlişkin Mali Anlaşma” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onayının ardından Resmi Gazete’de yayınlandı.

BÖLGESEL VE KÜRESEL DÜZEYDE İNSANİ VE SAĞLIK DESTEĞİ SAĞLANACAK

Yürürlüğe giren anlaşma doğrultusunda Dünya Sağlık Örgütü İstanbul’da bir ofis açacak. İstanbul’da açılacak DSÖ Coğrafi Ayrık Ofisi, bölge ve küresel düzeydeki insani ve sağlık acil durumlarına karşı önleme, hazırlıklılık, risk yönetimi ve kapasite geliştirme açısından DSÖ’nün üye ülkelere yardım kapasitesine yönelik güçlendirme çalışmaları yapılacak.

Anlaşmayla, mali koşulların düzenlenmesi amaçlanıyor. İstanbul Ofisinin, DSÖ Avrupa Bölge Ofisinin Sağlık Acil Durumları ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümünün operasyonel bir birimi olarak faaliyette bulunması, insani ve sağlık acil durumlarından etkilenen üye ülkelere destek sağlamak üzere afetlere yanıt aşamasında devreye girerek ilave bir uzman ve müdahale kapasitesi oluşturulacak.