SON TV

Reuters’a konuşan Suudi yetkiliden Kaşıkçı cinayetine ilişkin korkunç detaylar

Üst düzey bir Suudi yetkili Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Reuters'a açıklamalarda bulundu. Suudi yetkili, 15 kişilik Suudi Ekip'in yetkisi aşarak şiddet uyguladığını, Kaşıkçı'nın boğazının sıkılıp, ağzı kapatılarak öldürüldüğünü, cesedinin bir halıya sarılarak, konsolosluk aracı ile dışarı çıkarıldığını iddia etti

Reuters’a konuşan Suudi yetkiliden Kaşıkçı cinayetine ilişkin korkunç detaylar

İsminin açıklanmasını istemeyen Suudi yetkili Cemal Kaşıkçı cinayetinin nasıl işlendiğini, cesedin nasıl ortadan kaldırıldığını anlattı. İddiaya göre, 15 kişilik Suudi ekip Cemal Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a dönmeye ikna etmek için geldi. Fakat olaylar başından itibaren yanlış gitti ve ekip yetkisini aşarak şiddet uyguladı. Ekipte bulunanlara “Beni kaçıracak mısınız” diye soran Kaşıkçı, “evet ilaç verip seni kaçıracağız” yanıtını alınca bağırmaya başladı. Suudi ekip panikleyince Kaşıkçı’nın boğazını sıkıp ağzını kapattılar. Ve Kaşıkçı bu sırada öldü. Sonrasında olayın üstünü örtmek isteyen ekip Kaşıkçı’yı bir halıya sardı ve konsolosluk aracı ile dışarı çıkardı.

15 kişilik Suudi ekip İstanbul’a gelerek Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a dönmeye ikna edecekti.

Plana göre bu ekip, Kaşıkçı’yı İstanbul dışında güvenli bir evde “bir süre” alıkoyabilecek, ancak ikna olmazsa serbest bırakacaktı.

SUUDİ EKİP YETKİSİNİ AŞTI

Yine Suudi yetkilinin iddiasına göre, olaylar başından itibaren yanlış gitti ve ekip yetkisini aşarak şiddet uyguladı.

Konsolosun odasına götürülen Kaşıkçı, “Suudi Arabistan’a dönmeyeceğini, dışarıda kendisini bir kişinin beklediğini ve 1 saat içinde çıkmazsa Türk yetkililerle iletişime geçeceğini” söyledi.

“Beni kaçıracak mısınız” diye soran Kaşıkçı, “evet ilaç verip seni kaçıracağız” yanıtını alınca bağırmaya başladı…

Bunun üzerine Suudi ekip panikledi. Kaşıkçı’yı engellemek için boğazını sıkıp ağzını kapattılar. Ve kaşıkçı bu sırada öldü.

HALIYA SARIP, KONSOLOSLUK ARACI İLE DIŞARI ÇIKARDILAR

Olayın üstünü örtmek isteyen ekip Kaşıkçı’yı bir halıya sardı ve konsolosluk aracı ile dışarı çıkardı… Cesedi yok etmesi için “yerel bir işbirlikçiye” teslim ettiler.

Ekipteki adli tıp uzmanı kalıntıları temizledi.

Ekipteki bir diğer kişi ise, Kaşıkçı’nın konsolosluğu terk ettiği görüntüsünü vermek için Kaşıkçı’nın kıyafetlerini giyip, gözlüklerini takıp konsolosluktan çıktı.

Kaşıkçı’nın akıllı saatini çıkarken konsolosluğun arka kapısında bırakan bu kişi, Sultanahmet tarafına gidip kıyafet ve gözlüğü de orada attı.

YANLIŞ RAPOR HAZIRLANDI

15 kişilik Suudi ekip, olay açığa çıkmadan bir an önce Türkiye’yi terk edebilmek için yanlış rapor yazdı. “Kaşıkçı’yı bir kez uyarıp serbest bıraktık” dediler.

Reuters’a konuşan Suudi yetkili, Kaşıkçı’nın cesedini teslim alan yerel işbirlikçinin İstanbul’da ikamet ettiğini söyledi. Ama hangi milletten olduğunu paylaşmadı.

Yetkili, 15 kişilik Suudi ekibin, 3 yerel şüpheli ile birlikte Suudi Arabistan’da gözaltına alındığını ve soruşturmanın sürdüğünü söyledi.