SON TV

Reyhanlı faili, rejimin 600 askerini kurtarmış

MİT'in Suriye'nin Lazkiye kentinde düzenlediği operasyonla ele geçirilen Yusuf Nazik sorgusunda, saldırı talimatını "Hacı" lakaplı Suriye istihbarat yetkilisinden aldığını itiraf etti. Nazik'in Suriye istihbaratıyla derin bağlantıları bulunuyor.

Reyhanlı faili, rejimin 600 askerini kurtarmış

MİT’in Suriye’nin Lazkiye kentinde düzenlediği operasyonla ele geçirilen Yusuf Nazik’in Ankara Emniyeti Terör Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgu işlemi sürüyor. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik’in, Suriye istihbaratıyla derin bağlantıları bulunuyor. Nazik, saldırı talimatını “Hacı” lakaplı Suriye istihbarat yetkilisinden aldığını itiraf etti. Reyhanlı davassının sanıklarından Yusuf Büyükkasım, ifadesinde Nazik’in, 500-600 civarındaki Suriye askerini muhaliflerden kurtardığı için Suriye’de itibar gördüğünü söyledi..

SURİYE İSTİHBARATI İLE BAĞLANTILI

Savcılık tarafından ifadesi alınması beklenen ve daha sonra Reyhanlı davasının görüldüğü Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak olan Nazik’in Suriye istihbaratıyla irtibatını ortaya koyan deliller, davanın gerekçeli kararına da girdi.

600 KADAR SURİYE ASKERİNİ MUHALİFLERDEN KURTARDI

Yeni Şafak’tan Osman Özgan’ın haberine göre, ilk sorgusunda, saldırı talimatını “Hacı” lakaplı Suriye istihbarat yetkilisinden aldığını itiraf eden Nazik’in, saldırıdan önce sık sık Suriye’ye giderek bu kişiyle irtibata geçtiği anlaşıldı. Gerekçede Nazik’in, Hacı’nın yanı sıra Nişan lakaplı Suriye istihbarat görevlisiyle de irtibatlı olduğu belirtildi. Davanın sanıklarından Yusuf Büyükkasım’ın Yusuf Nazik ile ilgili beyanları dikkat çekti. Saldırıyı Mihraç Ural, Nasır Eskiocak, Yusuf Nazik ve Hacı ile Nişan’ın planlayıp organize ettiklerini söyleyen Büyükkasım, Nazik’in 500-600 civarındaki Suriye askerini muhaliflerden kurtardığını, bu nedenle de Suriye de itibar gördüğünü anlattı.

30 BİN DOLARI ‘HACI’ VERDİ

Davanın sanıklarından Nasır Eskiocak dosyada yer alan ifadesinde, Hacı kod adlı istihbaratçıyla Yusuf Nazik aracılığıyla tanıştığını anlattı. Hacı’nın kendisini ve Yusuf Nazik’i Ankara’ya keşif yapmaları için gönderdiğini aktaran Eskiocak, “Türkiye’de bombalı eylem yapma talimatını veren ve bu işleri Suriye tarafında organize eden şahıs Hacı’dır. Reyhanlı’da kullanılan patlayıcıları temin eden ve bu işler için bana 30 bin doları veren de yine Hacı’dır” dedi.

Eskiocak’ın ifadesi, Yusuf Nazik’in söz konusu istihbaratçılarla kaçak alkol ve uyuşturucu ticareti yaptığını da ortaya koydu. Buna göre, Eskiocak, Nişan isimli kişinin Lazkiye’nin Keseb bölgesinde büyük bir marketi olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Bütün kaçak viski, mazot ve benzeri malzemeler bu kişiden geçer. Ermeni asıllı Suriyeli olan bu kişiden aylardan beri kaçak rakı ve viskileri alıp Türkiye’ye getiriyorduk.

GÜVENCE ALDILAR

“Yine Yusuf Nazik’in başka yerden aldığı viski, rakı ve kaçak eşyaları bu kişinin yardımı ile Türkiye’ye getiriyorduk. Uyuşturucular Hacı denilen kişinindir. Türkiye’de kime verileceğini bilmiyorum. Bu uyuşturucuların parasını minibüsleri bıraktığımız yerden alacak kişiler Hacı’ya verecekti. Biz de anlaştığımız parayı Hacı’dan alacaktık.” Eskiocak’ın ayrıca, Hacı lakaplı Suriyeli istihbaratçının “Sana güvence veriyorum, Türkiye’de nereye giderseniz sizi hiç kimse durdurmayacak” dediğini söylemesi dikkat çekti.

FETÖ SAVCISI ŞİŞMAN’IN ROLÜ

1 Ocak 2014 tarihte Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde MİT TIR’larının jandarma ekiplerine bastıran ve yetkisi olmadığı halde olay yerine giderek bizzat arama yapmak isteyen dönemin FETÖ’cü savcısı Özcan Şişman’ın Reyhanlı saldırısıyla ilgili ihbarları da dikkate almadığı biliniyordu. Bu ihbarlardan birisi de 8 Mayıs 2013 günü Hatay Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne yapıldı. Suriye istihbaratı ile bağlantılı olan ACİLCİLER terör örgütünün Türkiye’de bombalama eylemi hazırlığı içerisinde olduğunu belirten ihbarcı, Lazkiye’de Yusuf Nazik ve Nasır Eskiocak isimli şahıslara, 4-5 milyon Suriye parası ile bomba eğitimi verildiğini söyledi. Ayrıca ihbarcı, bu saldırının da Mihraç Ural ve yanında kalan Hacı kod adlı şahıs tarafından planlandığını belirtti. Söz konusu ihbar ve MİT’ten gelen ihbarları da dikkate almayan FETÖ’nün savcısı Özcan Şişman’ın saldırıdaki rolü de Nazik’in beyanlarıyla netleşecek.