SON TV

Robot avukat dava edildi

Robot avukat olarak nitelendirilen DoNotPay isimli yapay zeka, bir hukuk şirketi tarafından hukuk diploması olmadan adli tavsiye vermek suçlamasıyla dava edildi.

Robot avukat dava edildi

ABD’nin adli kurumlarında büyük tartışmalara sebep olan DoNotPay isimli hukuki danışmanlık veren yapay zeka, yeniden gündemde. Bir hukuk şirketi, uygulamayı hukuk diploması olmadan adli tavsiye vermek suçuyla dava etti.

Temelde hukuki kaynaklarla beslenerek dileyenlere ücretsiz adli hizmet vermek amacıyla oluşturulan DoNotPay isimli uygulama, şimdiye kadar özellikle basit cezalar konusunda binlerce insana yardımcı oldu.

Edelson hukuk şirketinin şikayetinde, “Kullanıcılar için DoNotPay aslında bir robot, avukat veya hukuk firması değildir. DoNotPay’in hukuk diploması yoktur, herhangi bir yargı yetkisi yoktur, herhangi bir avukat tarafından denetlenmez.” sözlerine yer verildi.

2015 yılında park cezaları gibi basit konularda halkın avukatlara başvurmak zorunda kalmasının önüne geçmek amacıyla DoNotPay’i kuran Joshua Browder, iddiaların hiçbir değerinin olmadığını söyledi.