SON TV

Rus uçakları 22 gün sonra İdlib’i vurdu!

Rusya'ya ait savaş uçakları, 22 günün ardından İdlib'e hava saldırıları düzenlemeye başladı. Saldırı sonrası Türkiye ve bazı Avrupa ülkelerinden sert açıklamalar geldi.

Rus uçakları 22 gün sonra İdlib’i vurdu!

Suriye’de muhaliflerin elindeki son büyük şehir olan İdlib’e 22 gün sonra Rusya  hava saldırısı düzenledi. Kremlin, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, “Tahran’daki liderler zirvesinin ana konusu İdlib olacak, Trump’ın uyarıları çözüm için yardımcı değil” ifadelerini kullandı. Saldırı sonrası yapılan açıklamalarda Türkiye ve bazı Avrupa ülkeleri sert tepki gösterdi. Trump tepkisini Twitter üzerinden ortaya koydu.

Reuters’te yer alan bilgilere göre; Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkilileri Rus savaş uçaklarının 22 gün aradan sonra Suriye’nin İdlib kentine hava saldırı düzenlediğini duyurdu.

Muhaliflerden yapılan açıklamaya göre; Hımeymim askeri üssünden kalkan 3 Rus savaş uçağı tarafından 20 hava saldırısı yapıldı.

Kaynaklar, saldırılarda Rus savaş uçaklarının, İdlib’in batısındaki Cisir eş Suğur, Bisenkul, Gani, İnneb, Sırmaniyye ve Hama’nın kuzeyindeki Zeyzun bölgelerinde sivil yerleşim yerleşimlerini ve muhaliflerin cephe hatlarını vurduğunu bidirdi.

SURİYE ORDUSU İDLİB’İ HAVADAN VURUYOR

Suriye ordusu da İdlib’i zaman zaman havadan vuruyor. Esad rejimine bağlı Suriye ordusu aralıklarla İdlib’i topçu ateşiyle de hedef alıyor.

RUSYA’DAN SALDIRI SONRASI İLK AÇIKLAMA GELDİ

Kremlin’den hava saldırısı sonrasında açıklama yapıldı. Açıklamada; “Militanlar Suriye’de barışı ve üslerimiz tehdit ediyor. İdlib bir terör yuvası haline geldi. Rusya, Türkiye ve İran’ın Tahran’da bir araya geleceği üçlü zirvede ana konu İdlib’deki son durum olacak. Trump’ın İdlib ile ilgili yaptığı açıklama kentteki sorunları çözüme yardım etmiyor.” ifadeleri kullanıldı.