SON TV

Rusya, Covid-19 aşısı için geri sayıma başladı

Rusya, 10 Ağustos'tan önce yeni tip koronavirüs için bir aşıyı onaylamak için çalışmalarını hızlandırdı.

Rusya, Covid-19 aşısı için geri sayıma başladı

ABD’li TV kanalı CNN, Rusya’nın, başkent Moskova’daki Gamaleya Enstitüsündeki bilim insanlarının geliştirdiği bir koronavirüs aşısına onay vermeyi planladıklarını açıkladı.

Bu durumda Rusya, dünyada yeni tip koronavirüs aşısına onay veren ilk ülke olacak. Aşının onayının 10 Ağustos ya da daha öncesinde bir tarihte çıkması için çalıştıklarını açıklayan Rus yetkililer, aşının öncelikli olarak sağlık çalışanlarına yapılacağını belirtti.

ABD’YE MEYDAN OKUMA

Aşı çalışmalarının finansörü olan Rusya Ulusal Varlık Fonu Başkanı Kirill Dmitriev, Sovyetler Birliği’nin 1957’de dünyanın yörüngesine ilk uyduyu yerleştiren ülke olmalarına göndermede bulunarak “Bu bir Sputnik anı” ifadelerini kullandı.

Dmitriev, Amerikalılar Sputnik’in sinyallerini duyduğunda şaşırdığını hatırlatarak aşının da aynı durumda olduğunu dile getirdi. Rusya’nın bunu başaran ilk ülke olacağını savunan Dmitriev, “Bilim insanlarımız birinci olmak için değil insanları korumak için çalışıyor.”

Rusya’nın projeye ilgili hiçbir veriyi paylaşmadığına dikkat çeken CNN, aşının ne derece güvenilir yada etkili olduğunun bilinmediğini kaydetti.

SAYILI GÜNLER KALDI

Kanal ayrıca, Rus bilim insanları aşının 2. aşamasını 3 Ağustos’a kadar tamamlayarak 3. aşamada ise sağlık çalışanlarının aşılanacağını aktardı. Rus bilim insanları, aşının başka hastalıklar için geliştirilen aşıların modifiye edilmiş versiyonu olduğu için çok zaman almadığını söylüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde aşının asker üzerinde de denendiğini açıklamıştı.