SON TV

Saç boyalarına dikkat! Saçını boyayan genç kızın kafası büyüdü

Fransız genç kız Estelle, saç boyalarının yüzde 90’ında bulunan kimyasal PPD (parafenilendiamin) sebebiyle az kalsın ölüyordu. Estelle’nin alerjik reaksiyon sebebiyle kafası şişmeye başladı, ve baş çevresi 56 cm’den 63 cm’e çıktı. “Neredeyse ölüyordum, başkalarına benzer şeyin olmasını istemiyorum” diyen Estelle, bireylerin bu ürünlere karşı daha bilinçli olması gerektiğini söyledi

Saç boyalarına dikkat! Saçını boyayan genç kızın kafası büyüdü

Fransa’da Estelle isimli bir genç kız, saçlarını boyadıktan sonra hayatının şokunu yaşadı. 19 yaşındaki Estelle, marketten aldığı boya yüzünden neredeyse hayatını kaybediyordu. Boyaya karşı reaksiyon gösteren Estelle’nin kafası şişmeye başladı. Hastaneye gitmek yerine eczaneden aldığı bir kremi kullanmaya başlayan genç kız, nefes alamama ve kafasının aşırı bir şekilde şişmesi gibi daha ağır bir tabloyla karşılaşınca hastaneye gitti. Estelle, “Neredeyse ölüyordum, başkalarına benzer şeyin olmasını istemiyorum” diyerek, bireylerin bu ürünlere karşı daha bilinçli olması gerektiği konusunda uyardı

Fransa’da Estelle isimli bir genç kız, saçlarını boyadıktan sonra hayatının şokunu yaşadı. 19 yaşındaki Estelle, marketten aldığı boya yüzünden neredeyse hayatını kaybediyordu.

PPD SEBEBİYLE HAYATİ TEHLİKE ATLATTI

Estelle’de saç boyasına karşı alerjik reaksiyon gelişti. The Sun gazetesinin haberine göre; saç boyalarının yüzde 90’ında bulunan kimyasal PPD (parafenilendiamin) sebebiyle hayati tehlike atlattı. Estelle’nin alerjik reaksiyon sebebiyle kafası şişmeye başladı.

Estelle, hastaneye gitmek yerine bir eczaneye gitti. Eczacının verdiği bir kremi kullanmaya başladı ama ertesi gün aynaya baktığında kafasının daha da şiştiğini gördü ve nefes almakta zorluk çekmeye başlayan genç kız hastaneye gitti.

56 CM OLAN BAŞ ÇEVRESİ 63 CM OLDU 

Fransız gazetesi Le Parisien’e konuşan Estelle, alnının iki katına çıktığını, dilinin şişmeye başladığını ve baş çevresinin 56 cm’den 63 cm’ye çıktığını söyledi.

Estelle, ürünle birlikte gelen alerji testini kullandığını ancak beklemesi önerilen 48 saat yerine sadece 30 dakika bekledi ve saçını boyamaya başladı.

Estelle’nin annesi, PPD’nin arkasında yatan tehlikelere karşı daha fazla farkındalık yaratmak gerektiğini söyledi.

Anne, “Talimatları kelimesi kelimesine yerine getirmediği doğru ama uyarının daha açık olması gerekir” diye konuştu.

Estelle, yaşadığı korkunç deneyiminin ardından şunları söyledi: “Neredeyse ölüyordum, başkalarına benzer şeyin olmasını istemiyorum” dedi.

(Habertürk)